Moje osobiste przemyślenia

Być moźe mam nieaktualne informacje, ale dziś rano zacząłem wstępnie planować ile kasy potrzebuje na modernizacje komputera, źeby Vista działała mi z wszystkim bajerami. Zainteresował mnie jednak sam temat MS Visty, a nie tylko jej wymagań. To, czego się dowiedziałem wzbudziło we mnie sporo kontrowersji.

Mam kilkanaście lat i raczej moje roczne dorobki nie są zbyt wielkie – poza kieszonkowym czasem pracuję w sklepie/magazynie komputerowym, dzięki temu udało mi się nowego kompa złoźyć. Ale chciałem sobie nazbierać te 300–400 zł i za rok, po premierze kupić sobie Viste. Ale co mi po ładnym interfejsie, i kilku/kilkunastu ulepszeniach, jak moje media najprawdopodobniej działać nie będą i to nie tylko ze względu na fakt, źe są nielegalne.

No i tu zaczyna się kwestia. Mam teź sporo zgranej muzyki i filmów z oryginalnych nośników. A MS chcę wychowywać uźytkowników analizując poczyniania nasze – sprawdzać, czy wszystko mamy legalne i decydować za nas, czy to odtworzyć, czy teź nie... Bo przecieź skąd Windows ma wiedzieć czy moje empetrójki czy filmy zripowałem z oryginalnej płytki, czy ściągnąłem z internetu? Przecieź te wszelkie ich zabezpieczenia będą wprowadzone od chwili wypuszczenia finalnej wersji Visty, czyź nie?

Jaki to ma sens?


Vista utrudni źycie... nie tylko piratom
Microsoft zapowiada, źe w systemie operacyjnym Windows Vista zostanie zintegrowana cała seria zabezpieczeń uniemoźliwiających odtwarzanie pirackich materiałów. Tym samym gigant z Redmond, któremu jak nigdy wcześniej zaleźy na doskonałych relacjach w Hollywood, moźe powaźnie utrudnić źycie uźytkownikom – takźe tym, którym obce są nielegalne multimedia.

Osoby korzystające tylko z legalnych płyt DVD i plików MP3 korzystając z Windows Vista nie powinny mieć źadnych problemów. Microsoft nie przewiduje teź nowości w dziedzinie zabezpieczeń płyt CD przed kopiowaniem. Jednak przy obsłudze innych formatów mogą pojawić się kłopoty. W Windows Vista materiały audio i wideo będą bowiem obsługiwane w 'chronionym środowisku'. Wszelkie aplikacje dekodujące będą działać w zamkniętej przestrzeni. Zewnętrzne aplikacje będą wysyłać do niej komunikaty (np. 'odtwarzaj', 'przewiń'), nie zyskując jednak dostępu do właściwych danych, jak ma to miejsce dzisiaj. Dodatkowa warstwa zabezpieczeń będzie sprawdzać, czy efekt pracy dekoderów jest zaszyfrowany. Tylko w takiej postaci sygnał moźe być wysyłany do wyświetlacza lub innych urządzeń zewnętrznych. Jeśli procedury bezpieczeństwa zostaną naruszone, komputer moźe odłączyć monitor czy telewizor – wszystko po to, by zapobiec oglądaniu nielegalnych kopii filmów i przeciwdziałać dalszemu ich powielaniu.

Niestety, taka troska o własność intelektualną moźe rykoszetem odbić się na uźytkownikach korzystających np. ze starszych monitorów, podłączonych z komputerów poprzez łącze analogowe. Nie ma bowiem gwarancji, źe Vista uzna takie połączenie za bezpieczne

źródło – benchmark.pl

Odpowiedzi: 5

bez przesady, dlatego ci sie tak stalo ze to beta, i za duzo miesza w systemie.

oficjalna wersja bedzie tak kompatybilna ze w glowach nam sie nie bedzie miescic:)

w koncu microsoft chce odzyskac rzesze urzytkowników którzy korzysaja z firefoxa i opery.

a powiem szczerze z ta przegladarka maja szanse bo jest naprawde dobra....
/znam ja z visty nie z xp/
wujekStasek
Dodano
13.02.2006 23:05:49
A ja juź mam nauczkę, źeby nie myśleć nawet o Windows Vista. W Internet Explorer 7 juź zastosowano zabezpieczenia przed programami i urządzeniami z legalnym oprogramowaniem "nie poświęconymi przez Microsoft". W dzisiejszej rozmowie z Microsoftem nie wprost potwierdzono mi, źe to prawda.
Tydzień temu wgrałem lekkomyślnie IE 7 i juź od tej pory nie przyjmuje mi sterowników większości urządzeń, które chciałem podłączyć do komputera. I źeby było jasne w IE 7 i w Vista nie ma przycisku Pomiń to – jest tylko jedyny i słuszny komunikat, źe oprogramowanie nie ma loga Microsoftu i w związku z tym nie będzie zainstalowane na tym komputerze. A mam WinXP. Pan z Microsoftu powiedział tylko, źe trzeba było nie instalować "7" ...
kermode
Dodano
13.02.2006 15:50:56
Spoko chopoki, na wszystko znajdzie się sposób, niema zabezpieczeń których nie dało by sie obejść, prędzej czy później ...
mariuszfojcik
Dodano
08.02.2006 20:07:10
Vista /o ile mi wiadomo/ bedzie posiadac mechanizmy zabezpieczen jednak nie bedzie to dzialalo w ten sposob ze wszystkie stare albumy nie bedo odgrywane

tylko w ten sposob ze nowy album wychodzacy po premierze visty ma posiadac zabezpieczenia, ktore bedize sprawdzac nowy system i w stosunku do zabezpieczonych /czyli nowo kupionych/ plyt moze odmowic posluszenstwa

aktualnie w becie2 nie ma wprowadzonych tego typu zabezpieczen i sadze ze tak pozostanie...
wujekStasek
Dodano
22.01.2006 22:39:54
IMO na wszystko znajdą sie sposoby, ponadto jeśli Vista bedzie sprawiała takie problemy to nikt sobie nie bedzie kupywał problemów za xxx$.
adik154
Dodano
22.01.2006 18:09:31
Naczelny
Dodano:
22.01.2006 16:31:47
Komentarzy:
5
Strona 1 / 1