max pojemność dysku dla Win XP

Zamierzam stworzyć sobie małe archiwum – 2 dyski zewnętrzne połączone w raid 1. Znalazłem już obudowę: RaidSonic Icy Box obudowa na dyski 2 x 3,5'' SATA z 1x USB 3.0, RAID 0/1/JBOD, Czarna IB-RD3219StU3-B http://www.ceneo.pl/14123882 lub Welland ME-580J http://www.ceneo.pl/6719940 Mam Win XP Prof SP2 oraz płytę ASRock 760GM-G3. System jest na dysku wewnętrznym i tak ma pozostać. Archiwizacja jedynie dokumentów, zdjęć, filmów itp. Moje pytania: 1) czy warto jest budować archiwum w oparciu o zewnętrzną obudowę (proszę o radę, którą z powyższych wybrać lub wskazanie innej) czy też wykorzystać możliwości konfiguracji dysków w RAID 1, jakie daje moja płyta główna i upakować wszystkie dyski jako wewnętrzne? 2) jakiej max wielkości dyski będą widoczne przez Win XP Prof SP2 - spotkałem się z opiniami, że max 1 Tb, ale ze względów na cena/pojemność najkorzystniej byłoby mi kupić 1,5 Tb lub nawet 2 Tb?

Odpowiedzi: 9

Uruchomiłem wreszcie RAID sprzętowy z płyty głównej. Wszystko działa spokojnie pod XP, troszkę wolno - no ale coś za coś. Dzięki za pomoc :)
TMK
Dodano
13.06.2012 01:19:27
Bieżące info: Kupiłem 2 dyski 2 TB: WD Caviar Green WD20EARX włożyłem do mojej obudowy, podłączyłem itp. I działa. Komputer (XP Prof SP2) widzi 2 nowe dyski. Po sformatowaniu mają niestety "tylko" 1.86 TB każdy :( Nie trzeba było nic nowego dogrywać ani instalować. Czyli system działa bez problemu z 3 dyskami: - 1 dysk na IDE (0,2 TB) - 2 dyski na SATA (1.86 TB każdy) Teraz zabieram się za RAID
TMK
Dodano
03.06.2012 23:17:34
  • Veers 04.06.2012 02:21:24

    [quote=TMK]... Po sformatowaniu mają niestety "tylko" 1.86 TB każdy :( ...[/quote] To akurat jest normalne, i wynika z prostej matematyki. Dokładniej zaś powinno to być coś około 1863,01GB.

Dałoby się. Być może potrzebna byłaby aktualizacja BIOSu, lub w ostateczności dodatkowy kontroler - ale ... to takie rozważania. Jeszcze jedna uwaga: jeśli przyjdzie ci na myśl podłączyć te dyski mimo wszystko pod kontroler na płycie głównej, pamiętaj że większość dysków > 1,5 TB wymaga Advanced Format który natywnie przez XP nie jest obsługiwany (wymagane jest oprogramowanie np. producenta dysku). W większości obudów zewnętrznych powyższe (ponownie) nie ma znaczenia, bo dyski zostaną sformatowane w systemie plików zgodnych z systemem zarządzającym kontrolerem (czyli - w większości przypadków ext 2 lub 3).
Veers
Dodano
19.05.2012 11:50:41
Dzięki za pomoc mam nadzieję, że ta info będzie trafna. Kupuję na jej podstawie 2 dyski 2 TB :) Trochę pieniędzy to teraz kosztuje, więc nie chciałbym się rozczarować. Każda ze znalezionych przeze mnie obudów posiada złącze USB (moja płyta nie posiada eSATA), więc nie powinno być problemów. Chociaż przez chwilę miałem nadzieję, że uda się upakować te dyski (1-1,5 Tb) do kompa i wykorzystać możliwości RAID jakie daje płyta. Ale nie wiem czy udałoby się zostawić 1 dysk (ten co mam) na IDE (jako systemowy) i 2 nowe na SATA (jako archiwum). Za kilka dni powinienem wszystko zebrać i zacząć składać.
TMK
Dodano
19.05.2012 01:47:38
2,19 TB Ale jak już wspominałem - to ograniczenie nie ma znaczenia w przypadku dysków zewnętrznych (LAN/FW/USB/eSATA), oraz tych, które mają specjalnie dołączone kontrolery.
Veers
Dodano
18.05.2012 11:07:42
Czy jest ktoś kto zna odpowiedź na moje pytanie - jaka jest max pojemność HDD, jaką może wykorzystać Windows XP Prof SP2 (zgodnie z założeniami jak na wstępie)?
TMK
Dodano
17.05.2012 21:47:34
dzięki za odpowiedź. Rozważałem aktualizację do SP3, ale naczytałem się trochę komentarzy o problemach z instalacją. Czy faktycznie SP3 daje możliwości obsługi większych dysków (do 2 Tb) - czy taka jest m.in. różnica pomiędzy SP2 i SP3? Jaki Dysk będzie widział SP2? Nie przewiduję budowy sieci ani instalacji osobnego oprogramowania - archiwum na potrzeby domowe. Dlatego mam wątpliwości czy tworzyć je w osobnej obudowie czy też wewnątrz mojego kompa - niezależnie od przypadku przewiduję RAID 1. Zarówno posiadana płyta główna jak i znaleziona obudowa posiadają takie możliwości sprzętowe. Mam nadzieję, że udało mi się doprecyzować pytanie - co wybrać i jaki może być max pojemności dysku.
TMK
Dodano
15.05.2012 23:49:04
A ja myślę że w przypadku dysków sieciowych nie ma to znaczenia, ponieważ i tak dyski obsługuje system operacyjny z firmware.
Veers
Dodano
15.05.2012 11:02:21
Ze względu na rozmiar dysku, aktualizacja do SP3 wydaje się być wcale rozsądnym rozwiązaniem...
XanTyp
Dodano
15.05.2012 07:17:42
TMK
Dodano:
15.05.2012 01:47:01
Komentarzy:
9
Strona 1 / 1