Krótkofalówka z XP. Prośba o sprawdzenie czy to działa

Witam, Jeżeli ktoś ma 2 kompy z kartami wifi i z zainstalowanym XP na każdym z tych komputerów, niech przeprowadzi taki oto eksperyment: Podłączyć ze sobą obydwa komputery w sieć ad-hoc. Następnie w obydwu uruchomić start -> uruchom polecenie: dialer i w jednym z komputerów wpisać w "wybierz" adres IP drugiego komputera i wykonać połączenie. Czy dojdzie do połączenia? Jeśli tak, to czy można również przesyłać obraz podczas rozmowy?

Odpowiedzi: 3

Z twojej strony jest tylko czepialstwo. Sprawdź gościu czy to działa tak jak prosiłem w pierwszym poście. Jeśli nie masz możliwości, czyli dwóch lapków z XP to uprzejmie proszę abyś mi nie zaśmiecał wątku.
marek-zarzycki
Dodano
29.07.2011 01:31:02
  • XanTyp 29.07.2011 11:00:32

    [quote=marek-zarzycki]uprzejmie proszę abyś mi nie zaśmiecał wątku.[/quote]Od dbałości o porządek są tutaj moderatorzy i wyręczanie ich w tym względzie uznaję za zupełnie zbędne. Jednym z pierwszych tematów zajęć na pierwszym roku informatyki (administracja sieciami komputerowymi) są wszelkie możliwe sposoby łączenia komputerów w sieci. O ad-hoc też nieco było. Skoro karta wifi może być nadajnikiem i odbiornikiem w jednym, to po co w ogóle pytasz o takie rzeczy? Co ci nie zadziałało i szukasz przyczyny problemu od tyłu?

  • marek-zarzycki 29.07.2011 17:11:52

    [quote=XanTyp][quote=marek-zarzycki]uprzejmie proszę abyś mi nie zaśmiecał wątku.[/quote]Od dbałości o porządek są tutaj moderatorzy i wyręczanie ich w tym względzie uznaję za zupełnie zbędne. Jednym z pierwszych tematów zajęć na pierwszym roku informatyki (administracja sieciami komputerowymi) są wszelkie możliwe sposoby łączenia komputerów w sieci. O ad-hoc też nieco było. Skoro karta wifi może być nadajnikiem i odbiornikiem w jednym, to po co w ogóle pytasz o takie rzeczy? Co ci nie zadziałało i szukasz przyczyny problemu od tyłu?[/quote] [b]!!! SPRAWDŹ TO !!![/b] gościu a nie pitol mi tu o trzymaniu porządku i oczywistości o sieciach, jasne? Powtarzam, niech to ktoś [b]SPRAWDZI[/b] jak prosiłem w pierwszym poście albo niech nie zabiera głosu w tym wątku. Jeden mądrzejszy od drugiego, ale żaden nie zrobił tego o co się ich prosi a wszyscy pewni, że będzie działało. Są steki przyczyn z powodu których może nie być możliwe takie połączenie. Powtarzam jeszcze raz - [b]SPRAWDZIĆ TO[/b] !!! Nie oczekuję tutaj teoretycznych "pewności" ale przeprowadzenia próby na dwóch komputerach, jeśli ktoś takie z XP'kiem posiada. Dziękuję za uwagę.

Po pierwsze - to, że podłączenie dwóch komputerów siecią służy do przesyłania danych, to sorry, ale daruj sobie takie truizmy. Po drugie - co to znaczy "przestań kombinować z dialerami" ? To jest usługa telefonu dostępna standardowo w XP. Właśnie po co mam kombinować z jakimiś innymi programami, skoro XP ma to na pokładzie? Ponadto obsługuje rozmowy video i konferencje. Chciałem się dowiedzieć czy na pewno to będzie działać przy połączeniu dwóch (lub więcej kompów) przez sieć WIFI, tzn [b]TYLKO[/b] przy użyciu kart wifi dostępnych w laptopie, bez jakichkolwiek urządzeń peryferyjnych (routerów, switch'y itd). Ponadto nic tu nie trzeba kombinować z jak to określiłeś "ustawianiem adresów IP" bo przy podłączeniu ad-hoc Windows sam je przydziela. Trzeba tylko odczytać ten przydzielony. Jeśli tak by to działało, to można jeszcze ustawić kartę wifi w tryb AP a wówczas można przyłączyć nieograniczoną ilość userów. To z kolei daje możliwość ustawienia szyfrowania WPA w programie do obsługi katy wifi a wówczas takie połączenie staje się również bardzo bezpieczne. Sieć może być widoczne w okolicy, jeśli ktoś na dach wyciągnie zwykłą yagę, bo w terenie otwartym zasięg ze zwykłej anteny jest chyba na kilkaset metrów albo i więcej.
marek-zarzycki
Dodano
28.07.2011 17:14:14
  • BlaSOFT 28.07.2011 20:13:05

    [quote=marek-zarzycki]Po pierwsze - to, że podłączenie dwóch komputerów siecią służy do przesyłania danych, to sorry, ale daruj sobie takie truizmy. (...) Chciałem się dowiedzieć czy na pewno to będzie działać przy połączeniu dwóch (lub więcej kompów) przez sieć WIFI, tzn [b]TYLKO[/b] przy użyciu kart wifi dostępnych w laptopie, bez jakichkolwiek urządzeń peryferyjnych (routerów, switch'y itd). [/quote] A dlaczego ma nie działać? Gdybyś rozumiał podstawy sieci komputerowych, to nie miałbyś żadnych wątpliwości. W wyższych warstwach (poczytaj o modelu ISO/OSI) to żadna różnica, czy sieć jest typu infrastructure, czy ad-hoc. Małym utrudnieniem może być jedynie przepustowość, ale w przypadku sieci Wi-Fi zależy ona od bardzo wielu czynników. Przy dobrej jakości połączenia wideokonferencje powinny działać. I jeszcze taka drobnostka - router albo switch nie są urządzenimi peryferyjnymi (ale to już ewidentne czepialstwo z mojej strony :) ). [quote=marek-zarzycki]Po drugie - co to znaczy "przestań kombinować z dialerami" ?[/quote] Nie z dialerami, a z dialerem ([i]dialer.exe[/i]). To narządzie jest już strasznie archaiczne. Lepszy będzie NetMeeting, chociaż jest tylko odrobinkę mniej przestarzały od dialera. Na Twoim miejscu bym rozeznał, czy nie ma jakichś "współczesnych", darmowych narzędzi do wideokonferencji przez LAN. [quote=marek-zarzycki]Ponadto nic tu nie trzeba kombinować z jak to określiłeś "ustawianiem adresów IP" bo przy podłączeniu ad-hoc Windows sam je przydziela. Trzeba tylko odczytać ten przydzielony. [/quote] Ja tam lubię zawsze zajrzeć do ustawień i ewentualnie skonfigurować sieć po swojemu. Wtedy wiem, co mam i mogę dostosować sieć do konkretnych potrzeb. Wolę dostosowywać coś do siebie, niż siebie do czegoś. Takie podejście zalecam przy korzystaniu z komputera. [quote=marek-zarzycki]można jeszcze ustawić kartę wifi w tryb AP a wówczas można przyłączyć nieograniczoną ilość userów.[/quote]Nawet w trybie infrastructure z tą nieograniczonością bym nie przesadzał. W przypadku zwykłego, taniego routera WiFi (lub karty WiFi w trybie AP) już przy kilkunastu urządzeniach mogą pojawić się problemy. [quote=marek-zarzycki]To z kolei daje możliwość ustawienia szyfrowania WPA w programie do obsługi katy wifi[/quote] Sieci ad-hoc też mogą być szyfrowane z wykorzystaniem WPA.

Tu nawet nie ma sensu niczego sprawdzać. Dwa komputery (lub więcej) połączone w sieć ad-hoc mają możliwość dwukierunkowej transmisji danych pomiędzy sobą. Przecież właśnie do tego służy sieć komputerowa. Przesyłanie dźwięku i obrazu jest jak najbardziej wykonalne. Przestań kombinować z dialerem, ustaw dobrze adresy IP i znajdź jakiś programik do rozmów audio-wideo przez LAN.
BlaSOFT
Dodano
28.07.2011 12:14:58
marek-zarzycki
Dodano:
27.07.2011 14:19:37
Komentarzy:
3
Strona 1 / 1