Konta użytkowników - luka czy mi się tylko wydaje

Korzystam z systemu Windows Vista Home Premium, na którym zainstalowane mam 3 konta. Konto Admin (administrator), Tomasz (użytkownik standardowy) oraz Krzysiek (użytkownik standardowy). Wszystkie konta ustawione mają hasła (katalogi prywatne włączone) i żaden użytkownik nie zna hasła drugiego, hasła administratora również więc próba przełamania jest niemożliwa. Wracając do problemu, Tomasz przekazał Krzyśkowi 5 plików (JPG) przez katalog publiczny metodą kopiuj/wklej i Krzysiek trzyma je u siebie, w katalogu prywatnym w dokumentach. Moje pierwsze pytanie brzmi? Czy Tomasz w dalszym ciągu ma prawo je oglądać? bo na moim komputerze tak! (przez funkcję "ostatnio zmienione" (na koncie Tomasza) można w dalszym ciągu je znaleść i oglądać. [b]Mało tego[/b] , jeśli Tomasz na wybranym pliku wykona operację "Otwórz lokalizację pliku" (prawy przycisk myszy na pliku), przenosi Tomka na konto Krzyśka i pozwala buszować mimo że konto zabezpieczone jest hasłem! Czy u was też tak się dzieje? Dodam jeszcze że sytuacja dzieje się na jednym komputerze (brak sieci). Proszę o pomoc i informację jak temu zapobiec.

Odpowiedzi: 1

Ja co prawda Visty nie używam, ale zauważyłem tutaj problem podobny do tego w XP. Mianowicie użytkownik A#-o mógł przegląda do woli dane użytkownika B:redface: . Można było wejść do folderu C:\Documents and Settings\[i]nazwa_użytkownika[/i]\Moje dokumenty i dowolnie je przeglądać - mimo, że obaj użytkownicy A#-o i B:redface: mieli różne hasła do swoich kont. Problem można było rozwiązać w następujący sposób (WinXP HOME & PRO): 1. Klikamy prawym przyciskiem myszki na folder którym jesteśmy właścicielami (w powyższym przypadku są to [i]Moje dokumenty[/i]). 2. Przechodzimy na zakładkę [b]Udostępnianie[/b]. 3. Zaznaczamy opcję [b]Uczyń ten folder folderem prywatnym[/b] w sekci [i]Udostępnianie i zabezpieczenia lokalne[/i]. Od tej pory przy próbie wejścia do folderu użytkownika A#-o przez użytkownika B:redface: , użyt. B:redface: zobaczy komunikat: [i]Odmowa dostępu.[/i] To powinno działać także w Win Viście lub być rozwiązane w podobny sposób. Pozdrawiam
winhelp
Dodano
24.02.2008 21:56:18
  • bajtek 26.02.2008 00:29:26

    [quote=winhelp]3. Zaznaczamy opcję [b]Uczyń ten folder folderem prywatnym[/b] w sekci [i]Udostępnianie i zabezpieczenia lokalne[/i].[/quote] Taa.... miałem w ten sposób zabezpieczone dane na partycji [b]D[/b] z NTFS-em, a po sformatowaniu partycji [b]C[/b] z Windows-em i ponownej instalacji nie mogłem już uzyskać dostępu do zabezpieczonych danych z [b]D[/b]... :neutral:

Ghostik
Dodano:
15.02.2008 11:37:25
Komentarzy:
1
Strona 1 / 1