Konflikt adresów IP

Mam lapka spiętego do internetu z moim kompem poprzez router. Sporadycznie na laptopie wyskakuje w trayu ikona zerwanego połączenia internetowego z wykrzyknikiem i dymek z komunikatem: [b]System Windows - błąd systemu. Istnieje konflikt adresów IP z innym systemem w sieci.[/b] Może mi ktoś powiedzieć, o co w tym biega? Czy to może być przyczyną zrywania się netu na obu komputerach? Zaznaczam, że komunikat zauważono dopiero wczoraj, a problemy z netem mam już od kilkunastu dni. Być może z powodu routera?

Odpowiedzi: 11

Trochę się wyjaśniło, choć nie aż tyle, żeby przestać marudzić ;) Próbowałem wklepać MAC adres lapka do routera, ale nie mogę... bo tam, gdzie powinienem go dopisać - cóż... nie mieści się cały ten adres :D Beznadzieja. Muszę poczekać, aż skończą mi się nocki i o normalnej porze będę mógł wyjść z domu i to załatwić z fachowcem.
XanTyp
Dodano
30.01.2008 18:07:04
  • wojtt 30.01.2008 19:44:55

    [quote=XanTyp] Próbowałem wklepać MAC adres lapka do routera, ale nie mogę... bo tam, gdzie powinienem go dopisać - cóż... nie mieści się cały ten adres :D [/quote] Musi się zmieścić! Jak nie to chyba tylko zostaje [-o< A tak na poważnie to spróbuj wpisać same znaki bez myślników (-), np. 0018DEA304A8 zamiast 00-18-DE-30-A3-04-A8

Chodziło mi o to, że nie rozumie jaki adres ip Ci w tym zdaniu chodziło. No to jeszcze raz. Od swojego usługodawcy internetu dostajesz jeden adres ip. Żeby mieć internet na więcej niż jednym komputerze potrzebujesz router, który tworzy twoją wewnętrzną sieć (nadaje wam - komputerom osobne adresy ip). Adres MAC to adres fizyczny urządzenia ( router ma swój własny adres MAC i karty sieciowe mają własne adresy MAC). Jeśli dobrze rozumie to co napisałeś to właśnie MAC routera podawałeś swojemu ISP, żeby tylko urządzenia z takimi i takimi adresami MAC miały dostęp do sieci - internetu. Ty również możesz zastosować taka metodę zabezpieczenia swojej sieci (twój router i twoje komputery) aby tylko komputery o takich i takich MACach miały dostęp do twojego routera, a więc i internetu za który ty płacisz. Bo z tego co piszesz istnieje możliwość, że ktoś korzysta z Twojego internetu. Sorry, ale już łatwiej nie umie tego napisać Pozdrawiam.
wojtt
Dodano
28.01.2008 08:57:42
Nie szkodzi. Ja też. W kwestiach sieci i połączeń komputerów jestem zupełnie zielony. Generalnie jestem samoukiem, spędzającym całe eony czasu przy klawiaturze (począwszy już od Atari ;)) i w wielu kwestiach potrafię sobie poradzić, potrafię pomóc innym, ale w tym zakresie nie umiem prktycznie nic. Między innymi dlatego od lutego zacznę uczęszczać do szkoły informatycznej. Pojęcia nie mam, jak to zgrać z 4-brygadowym systemem mojej pracy, ale to już osobny problem.
XanTyp
Dodano
28.01.2008 00:06:25
Mam tylko jeden adres fizyczny i jest różny od tego, który tu podałeś.
XanTyp
Dodano
27.01.2008 15:42:46
  • wojtt 27.01.2008 16:21:13

    [quote=XanTyp]Mam tylko jeden adres fizyczny i jest różny od tego, który tu podałeś.[/quote] To nie ja podałem tylko ty... w swoim poprzednim poście. To MAC karty sieciowej komputera który wywołał właśnie konflikt adresów ip. Jeśli masz tylko jeden komputer (po co ci w takim razie router?) no to ewidentnie ktoś połączył się z twoim routerem i chciał użyć takiego samego adresu ip jaki był przypisany do twojego komputera. Zmień domyślne hasło routera, włącz na nim filtracje adresów MAC (dopuść tylko MAC Twojgo komputera) i szyfrowanie przynajmniej poprzez klucz WEP i na "pseudohakerów" starczy. Jak to zrobić znajdziesz w manualu Edimaxa.

  • XanTyp 27.01.2008 16:52:57

    [quote=wojtt]To MAC karty sieciowej komputera który wywołał właśnie konflikt adresów ip. Jeśli masz tylko jeden komputer (po co ci w takim razie router?) no to ewidentnie ktoś połączył się z twoim routerem i chciał użyć takiego samego adresu ip jaki był przypisany do twojego komputera.[/quote]Nie czytasz mnie dokładnie, bracie. Przecież pisałem, że mam laptopa, dziś nawet, że postawiłem go obok swojego kompa... więc adres IP mamy (na to by wychodziło) taki sam (?) a potrzeba routera sama z tego wychodzi, prawda?

  • wojtt 27.01.2008 19:40:15

    Każda karta sieciowa ma własny adres fizyczny (MAC) [quote=XanTyp]Mam tylko jeden adres fizyczny i jest różny od tego, który tu podałeś.[/quote] Dalej piszesz, że masz 2 komputery -> sieciówki, czyli musisz mieć 2 adresy fizyczne... ale mniejsza o to. [quote=XanTyp]...więc adres IP mamy (na to by wychodziło) taki sam (?) a potrzeba routera sama z tego wychodzi, prawda? [/quote] Sorry, ale tego to już kompletnie nie rozumie.

[quote=XanTyp]Jedyne, co miałem podać mojemu operatorowi - podczas rejestracji routera - to MAC adres.[/quote] Ten MAC to miałeś jemu podać po to, ponieważ wykorzystuję on u siebie właśnie uwierzytelnianie po MAC adresie. I tylko urządzenia o takich i takich "MACach" są dopuszczane do sieci. A to co się dzieje na Twoim routerze to inna kwestia. Możesz na nim włączyć? (chodź nadal nie wiemy co to za sprzęt), właśnie takie samo uwierzytelnianie po MACach, aby tylko twoje kompy miały dostęp do Twojej sieci prywatnej. DO tego przynajmniej jeszcze zabezpieczenie kluczem WEP, bo same MACi to mało. Kto Ci konfigurował ten router? Masz do niego dostęp (login i hasło)? P.S. Co możesz sprawdzić na routerze to zależy od modelu. Jeśli jest na nim załączona funkcja uwierzytelniania komputerów po MACach, to możesz sprawdzić jakie kompy mają dostęp i porównać z MACami kart sieciowych w swoich kompach. Nic nie piszesz czy te adresy dostajesz z DHCP czy masz wpisane ręcznie. NIc nie wiemy czy/jakie zabezpieczenia stosujesz, dlatego tylko można strzelać. Sprawdzałeś w podglądzie zdarzeń jaki MAC (komputer) wywołał ten konflikt adresów? Jeśli nie, to sprawdź. Potem porównaj z MACami wszystkich Twoich komputerów. Bedziesz wiedział czy to jeden z Twoich komputerów jest problemem (winna zła konfiguracja komputera/rów i/lub routera) czy jest to jakiś obcy komputer (brak/słabe zabezpieczenie sieci)
wojtt
Dodano
27.01.2008 12:19:31
  • XanTyp 27.01.2008 15:25:46

    [quote=wojtt]Możesz na nim włączyć? (chodź nadal nie wiemy co to za sprzęt)[/quote][url=http://www.edimax.com/en/support_detail.php?pd_id=11&pl1_id=1&pl2_id=2]mój EDIMAX[/url] [quote]Kto Ci konfigurował ten router? Masz do niego dostęp (login i hasło)? [/quote]Dostęp mam. Standardowe: login i hasło. Admin i 1234 [quote]Nic nie piszesz czy te adresy dostajesz z DHCP czy masz wpisane ręcznie. NIc nie wiemy czy/jakie zabezpieczenia stosujesz, dlatego tylko można strzelać.[/quote]Cóż... mogę wrzucić tu kilka screenów, ale nie wiem, czy to Ci coś da. Ew. wszystkie screeny w rara na wysłać na hosta. [quote]Sprawdzałeś w podglądzie zdarzeń jaki MAC (komputer) wywołał ten konflikt adresów? Jeśli nie, to sprawdź.[/quote]Sprawdziłem log w podglądzie zdarzeń na lapie i znalazłem informację: [i][b]System wykrył konflikt adresów między adresem IP 192.168.2.100 a komputerem o sieciowym adresie sprzętowym 00:1C:BF:77:3B:CB. W rezultacie mogą być zakłócone operacje sieciowe na tym komputerze.[/b][/i] Zakładam, że to oto chodzi. W Active DHCP Client mam tabelkę z 3 kolumnami: IP address, MAC address i czas wygaśnięcia. Jest tylko jedna pozycja, identyczna na lapie jak i na moim kompie. Czas wygaśnięcia: forever. W zakładce Wireless -> Access Control mogę (mogę?) wpisać do 20 MAC adresów, ale bieżąco nie mam tam nic wpisane. [quote]Potem porównaj z MACami wszystkich Twoich komputerów.[/quote]Tego nie wiem jak zrobić. Postawiłem sobie lapa tuż obok i porównując wszystkie możliwe okienka - dane w nich zawarte niczym się nie różnią. Ale zauważyłem drobną rozbieżność: uruchomiłem Wiersz Polecenia z menu startu i wpisałem ipconfig. I w adresie IP końcówka na lapku wynosi 100, a u mnie 101. Jednak nie wiem, jakie to ma zastosowanie do routera:-k

  • wojtt 27.01.2008 15:36:21

    [quote=XanTyp] I w adresie IP końcówka na lapku wynosi 100, a u mnie 101. [/quote] I właśnie tak ma być. W jednej sieci każde urządzenie musi mieć inny adres ip. To, że masz standardowy login i hasło to delikatnie mówiąc nie jest najrozsądniejszym wyjściem... Mieszkasz w bloku, domu...? Wpisz w każdym z komputerów w Wiersz Polecenia: ipconfig /all Odszukaj linijkę: Adres fizyczny i porównaj z tym: 00:1C:BF:77:3B:CB Któryś się pokrywa?

Wiesz, obawiam się, że z tym to ja będę musiał pójść do tego gostka, który pracuje w firmie, któraż to z kolei dostarcza mi net. Albo dorwę go po niedzieli via komórka i wyślę mu kopię tutejszego dialogu. Niech on coś zaradzi, bo ja wolałbym sam nic tu nie ruszać :(
XanTyp
Dodano
27.01.2008 01:34:13
Zajrzyj do podglądu zdarzeń na tym lapku. Powinien być tam komunikat właśnie o konflikcie adresów ip. i adres MAC komputera który wywołał ten konflikt. Sprawdź czy ten MAC jest z Twojego drugiego komputera. Jeśli nie to IMHO ktoś nie powołany dostał sie do Twojej sieci prywatnej. NIe napisałeś nic czy adresy masz przydzielane przez DHCP i zabezpieczeniach dlatego tylko strzelam.
wojtt
Dodano
27.01.2008 01:29:38
A to nie... gość, który mi klarował co i jak - kazał podać sobie MAC adres po to właśnie, aby nikt prócz mojej matuli (właściciel lapa) nie mógł skorzystać z tego naszego routerka.
XanTyp
Dodano
27.01.2008 01:28:04
Podłączyłeś Router do sieci i prawdopodobnie nie założyłeś zabezpieczeń, teraz każdy z dostępem bezprzewodowym może dostać się do internetu przez twój router. To prawdopodobny problem. Wejdź na router i sprawdź ustawienia - SECURITY zakładaj klucz WEP np. 64 bit ten klucz musisz pamiętać aby później wpisać go na laptopie wskazując swoją sieć. Powodzenia
misiof1
Dodano
27.01.2008 01:18:12
Jedyne, co miałem podać mojemu operatorowi - podczas rejestracji routera - to MAC adres. I tyle. Nic sam nie zmieniałem, bo się na sieci nie znam. Było by fajnie, gdybyś wytłumaczył mi dokładniej o co pytasz :D P.S. Lapek łączy się z routerem bezprzewodowo. I właśnie w lapku wyskakuje ten dymek :/ Mój (stacjonarny) spięty jest kabelkiem i nie zauważyłem takich dymków na swoim kompie.
XanTyp
Dodano
27.01.2008 00:59:07
Ile masz tych komputerów w sieci? Tylko 2? Łączysz się też bezprzewodowo? Jeśli tak, to jakie stosujesz zabezpieczenie? WEP, filtracja po MAC adresach? Adresy ip, maskę, bramę i DNSy dostajesz z routera przez DHCP czy masz wpisane ręcznie?
wojtt
Dodano
26.01.2008 15:31:05
XanTyp
Dodano:
26.01.2008 12:17:31
Komentarzy:
11
Strona 1 / 1