Komp z XP nie widzi udostępnionych folderów z Windowsa 7 w sieci domowej

Mam dwa komputery w domu. W zasadzie to trzy. Mam router do którego podłączony jest laptop przez funkcję Wi-Fi jak i dwa pozostałe komputery już kablem. Na jednym kompie jest Windows XP a na drugim jest Windows 7. Jak sprawić abym miał jeden folder do komunikowania się między dwoma komputerami? Do kopiowania tam rzeczy z jednego komputera na drugi? Jak to się robi? Na kompie z Windowsem 7 zrobiłem folder i udostępniłem go, wchodząc poprzez PPM -> Udostępnianie -> Włącz (czy jakaś inna nazwa na edycję tego folderu). Następnie wybrałem w nim swoją sieć domową i zaakceptowałem wybór. Ale jak mogę zobaczyć ten folder na kolejnym komputerze?

Odpowiedzi: 12

BUNCH - nie po raz pierwszy (i wszystko wskazuje na to - że nie po raz ostatni) skieruję Cię do lektury niezwykle przydatnego dokumentu: [url=http://rtfm.killfile.pl/]Jak mądrze zadawać pytania.[/url] Deklarację pomocy złożyłem odpowiadając w tym wątku (na wypadek gdybyś tego nie zauważył). Sęk jednak w tym, że abym mógł ci pomóc - najpierw potrzebuję informacji, których po prostu jak widać nie jesteś w stanie udzielić.... No i koło się zamyka.
Veers
Dodano
06.07.2011 21:52:28
Jaśniej chyba już się wyklarować tego nie da. Dał Ci Veers konkretne wskazówki, co masz zrobić, by to zadziałało i co masz zrobić, kiedy napotkasz problem którego nie rozwiąże ci wgląd w pliki pomocy. Wszystko.
XanTyp
Dodano
06.07.2011 18:45:41
Słuchaj Veersie drogi, jeśli deklarujesz swoją pomoc w poprawnym skonfigurowaniu mojej sieci, tak aby zaporę miał, ale aby jednocześnie działała mi sieć to dziękuję i chętnie z niej skorzystam. A jeśli jednak odpowiadasz mi w stylu "wiem że się da bo pamiętam że na pewno się da, więc jakoś dojść do tego musisz sam" to również dziękuję Ci, ale w innym znaczeniu tego słowa.
BUNCH
Dodano
06.07.2011 15:28:40
Dlaczego odebralicie to obaj tak osobiscie, co? Mowicie zeby zapore miec ale skonfigurowana? No dobrze, tylko ze o ile da sie w niejw skazac PROGRAM jaki ma przepuszczac, o tyle nie wiadomo jak sie wskazuje "cos takiego" jak drugi komputer. A co do kreatora to przeciez sprawdzalem. Prawda? No prawda. A pomoglo? Nie, wiec o czym mowa? Sorry za brak polskich znakow w tym poscie.
BUNCH
Dodano
06.07.2011 04:01:23
 • Veers 06.07.2011 11:49:51

  [quote=BUNCH]Dlaczego odebralicie to obaj tak osobiscie, co?[/quote] Osobiście ? Nie wiem jak XanTyp - ale moja "osobistość" nie odebrała nic. [quote=BUNCH]Mowicie zeby zapore miec ale skonfigurowana?[/quote] Ja tam nie wiem. Nie znam się. Zarobiony jestem. A w ogóle to u mnie wszystko działa, i na XP, i na Viście i na Win 7 .... a korzystałem przy konfiguracji tylko z Pomocy systemowej .... [quote=BUNCH]No dobrze, tylko ze o ile da sie w niejw skazac PROGRAM jaki ma przepuszczac, o tyle nie wiadomo jak sie wskazuje "cos takiego" jak drugi komputer.[/quote] Aaaaaa - bo trzeba się wysilić odrobinę i zrozumieć do czego służy i jak działa zapora ogniowa. (zresztą - tak jest z większością rzeczy których się używa, poczynając od patyka kończąc na promie kosmicznym). Jeśli jednak chodzi o udostępnianie plików i folderów - nawet ta wiedza nie jest bezwzględnie niezbędna - ponieważ producent umieścił odpowiednio przygotowane reguły w konfiguratorze zapory. Dla przykładu - w Win 7 wystarczy zasadniczo prawidłowo skonfigurować sieć i włączyć Udostępnianie plików i drukarek, by inny komputer zobaczył ten z Win 7 w otoczeniu sieciowym. Potem wystarczy ewentualnie pobawić się z uprawnieniami i tyle - do zapory nawet nie trzeba zaglądać. No to tyle teoria. Czasem sprawy się komplikują i wtedy trzeba poszukać miejsca w którym sprawa się rypnęła. Lecz znowu - trzeba umieć opisać co się robiło, by ktoś inny mógł zrozumieć i znaleźć miejsce które powoduje nieprawidłowe zachowanie konfiguracji. No - ale o tym to akurat to ja już mówić nie będę, bo ten temat przewija się przy każdej byle okazji. [quote=BUNCH]A co do kreatora to przeciez sprawdzalem. Prawda? No prawda. A pomoglo? Nie, wiec o czym mowa?[/quote] Co sprawdzałeś ? Mapowanie dysków ? Nie pomogło - bo nie mogło pomóc. Najpierw wymagana jest prawidłowa konfiguracja sieci i zabezpieczeń.

Dzięki Bunch. Nie ma jak sypnąć garścią piachu po oczach. Przypomnę sobie o tym przy następnej okazji. Ostatnia sugestia: nigdy nie wyłączam zapór. Ani w XP ani w 7, a mimo to, mając grupy domowe zawsze o tej samej nazwie - nigdy - nie miałem problemu z połączeniem komputerów więc nie zwalaj winy na zaporę, kiedy nie masz racji. "Złej baletnicy rąbek spódnicy", jak mawia stare przysłowie. Ale miej swoje zdanie. Errare humanum est... jak mawia inne. Tyle z mądrości ludowych. I tyle naszych rozmów.
XanTyp
Dodano
06.07.2011 01:16:09
A postawisz się w mojej sytuacji? Widzisz jak trudno jest o pomoc, a mili i uczynni ludzie zdarzają się z rzadka.
BUNCH
Dodano
06.07.2011 00:55:10
 • Veers 06.07.2011 03:07:40

  Motto: "Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja. " T.Pratchett [quote=BUNCH]A postawisz się w mojej sytuacji? [/quote] Postawiłem się. I wiesz co - następnym razem zaproponuję Ci kontakt z Supportem Technicznym MS - być może wtedy dotrze do ciebie prawdziwe znaczenie słów : [quote=BUNCH]Widzisz jak trudno jest o pomoc, a mili i uczynni ludzie zdarzają się z rzadka.[/quote] PS. A co do wyłączonej zapory - to równie dobrze możesz AVG wyłączyć - w końcu skaner tylko zamula komputer... PS. do PS. Zamiast wyłączać zaporę (lub ją konfigurować - wiem trudny wyraz) wystarczyło skorzystać z kreatora udostępniania plików Win XP, który za ciebie poustawiałby co trzeba po stronie zapory. Choć z drugiej strony ... jest to nawet jakaś idea ... może w końcu, gdy ktoś dobierze się do twoich udziałów sieciowych i systemów od strony "huba DC" , a z danych zrobią się szukane ... echhh rozmarzyłem się.

To tak, jakby powiedzieć "Od wielu lat wychodząc z domu nie zakluczam drzwi i jakoś nikt mi do tej pory mieszkania nie okradł". Jest dobrze, dopóki jest dobrze, ale w pewnym (często najmniej oczekiwanym) momencie można bardzo żałować zbyt lekkomyślnego podchodzenia do kwestii zabezpieczeń... A zapora blokuje ruch sieciowy tam gdzie nie trzeba, jeżeli jest niewłaściwie skonfigurowana.
BlaSOFT
Dodano
06.07.2011 00:23:54
BlaSOFCie, dzięki za swe przemyślenia. A wiesz, że mam to wyłączone od bardzo dawna? Trzy lata, jak nie pięć jadę bez zapory. Mając tylko AVG Antyvirusa. A dodatkowym faktem jest to, że zapora ZAWSZE działała tam gdzie nie trzeba w tych przypadkach. Blokując mi osiedlowe Huby DC i tak dalej.
BUNCH
Dodano
06.07.2011 00:10:12
Co ciekawe... nie uwierzycie. Udało mi się połączyć przez XP z Win7! Czyli widze już na XPku folder udostępniony na WIn7. Musiałem wejść w "Wyświetl komputery grupy roboczej" i potem wskazać swoją utworzoną grupę SIECDOMOWA i potem zobaczyłem dwa stanowiska w tej grupie, mogłem już wejśc i zobaczyć także udostępnione tam foldery na Windowsie 7. Ale i tak to nie działa do końca bo tym razem [b]NIE DZIAŁA W DRUGĄ STRONĘ[/b]. Nie mogę tym razem z Windowsa 7 wejść na XP-ka, gdzie wcześniej mogłem! A nie mogłem na odwrót. I co ciekawe, na Windowsie 7 nie istneije takie samo drzewko połączeń jak na XP-ku. Na Windowsie 7 mam tak: SIEĆ: - XP - Win7 A na kompue z XP mam: SIECDOMOWA: - XP - WIn7 Czyli brakuje tam na liście nazwy SIECODMOWA ------------ [b]PROBLEM ROZWIĄZANY[/b] Na pewno problematyczna była aktywna (jednak) zapora Windows na komputerze z XP. Co mnie bardzo zdenerwowało bo na 100% miałem ją zawsze wyłączoną. Pierwsze co robiłem po formacie komputera to sprawdzałem czy aby na pewno ją wyłączyłem. Więc ktoś mnie tu oszukał. Niemniej jednak działa.
BUNCH
Dodano
05.07.2011 22:11:59
 • BlaSOFT 05.07.2011 23:10:42

  [quote=BUNCH]Na pewno problematyczna była aktywna (jednak) zapora Windows na komputerze z XP. Co mnie bardzo zdenerwowało bo na 100% miałem ją zawsze wyłączoną. Pierwsze co robiłem po formacie komputera to sprawdzałem czy aby na pewno ją wyłączyłem. Więc ktoś mnie tu oszukał. Niemniej jednak działa.[/quote] Wyłączanie firewalla to bardzo (ale to bardzo!) zła praktyka, ponieważ znacząco obniża odporność komputera na ataki z sieci. Zamiast tego powinieneś odpowiednio skonfigurować reguły zapory.

Ustawiłem takie same nazwy grup roboczej. Napisałem: SIECDOMOWA na obu komputerach. Jednak moje okienko przy opcjach mapowania dysków na XP wygląda tak: www.zapodaj.net/400e8743f747.jpg.html Ja nawet wybrałem nazwy grup roboczych na identyczne a i tak na komputerze z systemem Windows XP mi się nie pokazał tamten komputer. Nie widzę tam żadnego stanowiska więcej. Ani u mnie (choć jest folder w jakby osobnej sekcji o mojej nazwie "folder sieciowy". I znowu gdzie podział się tamten komputer z systemem Win 7? Nie widze go. I jeszcze jedno. [quote]akbyś zajrzał to Zapomnianej Przez Wszystkich Pomocy Systemu (Windows 7) to znalazłbyś tam bez najmniejszego problemu omówienie następującego tematu: "Sieć komputerów domowych pracujących pod kontrolą różnych wersji systemu Windows" -[/quote] Zrobiłem [b]DOKŁADNIE TO[/b] już przed napisaniem tego posta. I NIC NIE DAŁO. Utworzyłem dla obu komputerów tę samą grupę roboczą. W Windowsie XP użyłem kreatora tworzenia sieci wpisując takie same nazwy. A XP dalej nic nie widzi. I w zasadzie to nawet WIn 7 teraz nic nie widzi, bo się po tym zabiegu nie może połączyć z komputerem na którym był XP.
BUNCH
Dodano
05.07.2011 21:33:20
Udostępniłem więc na obu komputerach po jednym folderze. Na obu komputerach musiałem mapować dysk sieciowy aby wszystko w ogóle zadziałało. Więc na komputerze z systemem Windows 7 poprzez mapowanie odnalazło mi DWA (juhu!) foldery udostepnione. Jeden na komputerze z Win 7 i drugi na komputerze z Win XP, także z jednego komputera mam dostęp do folderu znajdującego się na drugim. Więc o to chodziło. Ale tej czynności nie mogę powtórzyć na komputerze z systemem Windows XP. On nie dość że nie pozwala mi wybrać tego usdostępnionego folderu bo wywala błąd, ze nie może zlokalizowac ścieżki to na domiar złego nie widzi udostępnionego folderu na komputerze drugim! [b]Innymi słowy:[/b] System z Windowsem 7 widzi w kreatorze mapowania dysków OBA udostępniane foldery na dwóch komputerach. Natomiast system z Windowsem XP widzi tylko ten folder, który udostępniłem na tymże komputerze i nie widzi udostępnionego folderu abym go zaznaczył na komputerze z Windowsem 7 I działa tak w jedną stronę. Z kompa z Win 7 mogę coś wrzucić na kompa z XP ale nie na odwrót. Na komputerze z XP mogę tylko coś kopiować do udostępnionego folderu i potem z niego coś przenieść będąc już na komputerze z systemem Windows 7. Nie mogę OD RAZU kopiować z jednego na drugi. To znaczy mogę, ale to działa tylko tak: Win 7---> XP. A na odwrót się nie da bo XP nie widzi nic sieciowego na kompie z Windowsem 7. Znajduje mi kreator komputer, nie znajduje mi w nim widocznych udostępnionych tam folderów. A poprawnie są udostępnione, i dla wszystkich i dla grupy. Zresztą widać je na kompie z Windowsem 7, a ten z XP nie potrafi ich znaleźć. Dlaczego? Pomóżcie więc mi.
BUNCH
Dodano
05.07.2011 19:37:52
 • Veers 05.07.2011 21:06:01

  [quote=BUNCH]... Dlaczego?[/quote] Ponieważ Grupa Domowa to nie to samo co Grupa Robocza. Ponadto kłania się temat uprawnień itp. Poczytaj sobie to: http://plom.pl/udostepnianie-folderu-windows7/ i to http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1680533.html Jakbyś zajrzał to Zapomnianej Przez Wszystkich Pomocy Systemu (Windows 7) to znalazłbyś tam bez najmniejszego problemu omówienie następującego tematu: "Sieć komputerów domowych pracujących pod kontrolą różnych wersji systemu Windows" - a tak znowu będziesz prawił o tym że Cię "dręczę" :-({|=

[quote=BUNCH](...) Ale jak mogę zobaczyć ten folder na kolejnym komputerze?[/quote]Zwyczajnie. W otoczeniu sieciowym. Teraz piszę spod Win7, ale na laptopach mam XP-ki i wszystkie foldery udostępnione mam widoczne. Poczytaj trochę o mapowaniu dysków sieciowych. To nie jest takie trudne. Czytanie i mapowanie.
XanTyp
Dodano
05.07.2011 19:20:26
BUNCH
Dodano:
05.07.2011 19:06:59
Komentarzy:
12
Strona 1 / 1