Jaki maksymalnie dysk obsłuży moja płyta

Witam, Maksymalne pojemności dysków i ich obsługa przez płyty i biosy były dla zawsze magią. Mam sobie aktualnie płytę MSI 845E MAX (MS-6566e ver2) do której podpiąłem dyski o pojemności 60 GB i 30 GB, ale zastanawiam się o wymianie jednego dysku. Teraz te ceny są bardzo korzystne bo na allegro są 250 GB za 150 zeta. Tylko czy ta moja płyta jest w stanie taki dysk obsłużyć? Ewentualnie jaki maksymalnie dysk ona obsłuży. Z czasem zamierzam zakupić laptopa ale taki dysk zawsze później można włożyć do obudowy zewnętrznej. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedzi: 1

Dostaniesz wędkę, a nie rybę: Ustala się to tak - jeżeli kontroler IDE może pracować w trybie ATA133 to ograniczeń na pewno nie ma. W wypadku kontrolerów ATA66/100 granicą będzie 120GB ( od tej zasady istnieją wyjątki, ale zależą one od przeróbek dokonywanych przez producenta i spotykane nie są często więc bezpieczniej i pewniej jest polegać na zasadzie niż liczyć na szczęscie ). Specyfikacje kontrolera sprawdzisz w manualu płyty lub na stronach MSI np. ( ja to zrobiłem i swoje wiem ). Przy dyskach S-ATA te ograniczenia nie występują. I na koniec - jeżlei dysk, mowa o ATA, ma być niesystemowy lub system ma być zainstalowany na pierwszej jego partycji mniejszej niż 120GB to , z punktu widzenia używania w2k z SP3 lub XP innego niż bez SP wielkośćHDD jako cąłości jest dowolna, bo te systemy są w stanie ominąć ograniczenia BIOS-u ( szczegóły znajdziesz w archiwum pod hasłem [b]EnableBigLBA[/b] ).
Rebe
Dodano
23.04.2008 08:58:26
studys
Dodano:
23.04.2008 02:41:52
Komentarzy:
1
Strona 1 / 1