Jak zmontowac Media Center niskim kosztem.

Witam.
Zostałem zmuszony przez mojego nauczyciela z informatyki do napisania tego artykułu i postanowiłem sie nim z wami podzielć.

Wszysko co bedzie nam potrzebne to:
Komputer wyposarzony w:

(minimum)
–Karte graficzną z wyjsciem TV lub Karte Tv
–Telwizor

Przykładowy zestaw na jakim będziemy składac Media Center to
Komputer:
Athlon 2800 Xp, Gigabyte Radeon 9550 TV Out, DFI Ultra Infinity (nVidia nForce 2, 6 audio chanls), Hdd Samsung 80Gb, LiteOn DVD–R SHOW–1633s, Monitor Samsung SyncMaster 550s


Zestaw Audio RTV
Telewizor Sony 29' 100 Hz

Amplituner SONY STR–DE497 (Kino domowe)

Otwarzacz DVD Sony DVP–NS355


Jeźeli mamy juź telewizor i inne takie lub podobne jak ww. podzespoły moźemy zabrać się za okablowanie.

Moźna kupic gotowe firmowe kable jednak są on drogie i dlatego polecam zmontownie kabli samemu.
Do tego bedze nam potrzeby:
Kabel Audio/wideo
W moim przypadku jest to 4 źyłowy kabel Alphard

(0,50 zł /m)



Wtyczki

Podłączenie Video:
Wtyczka svido lub RCA x 1 Żyła kabla ww., Wtyczka RCA


Podłączenie Audio (kino Domowe)

Wersja SPDIF
Wtyczka RCA>kabel Audio ww.> Wtyczka RCA
Kabel lutujemy w sposób następujący:
Wewnetrzną źyłę kabla do wewnętrznego pinu wtyczki.
Zewnętrzną źyle kabla do zewnętrznego pinu wtyczki.

Wersja Multichanel
6x wtyczka RCA, 3x kabel Audio ww., 3x Jack (wejscie słuchawkowe)
Musimy zmonotowac 3x taki sam kabel.
Na jednym końcu montujemy 2 wtyczki RCA tak jak napisane jest wyźej.
Na drógim koncu kabla 1x jack stereo:
Wewnętrzne 2 źyły do wewnęttrznych pinów, a 2 źyły zewnętrzne naleźy połączyc razem i przylutowac do zewnętrnego pinu (ten najdłuszy).
Naleźy zwracac uwage aby źyły się nie zwierały, na piny moźna naciągnąc izolacje z kabla zabespieczając w ten sposób go przed zwarciami.
Koncówki RCA podłączamy do Kina domowego, a jack do komputera odpowienio:
Komputer>>>>>>>Amplituner
–LINE OUT>>>>>>> Line In
–REAL OUT>>>>>>> Real In (sorrund)
–Center/Bass>>>>>>>Center, Bass (subwoofer)

Tak teź moźemy teraz cieszyc się filmami na ekranie TV.
STEROWANIE KOMPUTEREM
Do sterowania Komputerem moźemy uźyć:
–Pilota PC
–Telefonu komurkowego wyposarzonego w Bluetooth (sonnyericsson k700i oraz inne modele)Wymagany odbiornik w komputerze.
–Kalwiatury lub myszki Bluetooth
Dobrym i niedrogim Wyjsciem jest przeciągnięce kabla USB. Kabel ten moźna przeciągac na maksymalną odległość 5m, po przekroczeniu tego dystansu magą wystąpic zakłucenia, a po 7 metrach napewno nie bedzie połączenia, w takim przypadku naleźy uźyc HUBA USB najlepiej Aktywnego. Pod ten hub bedze moźna podłączyc równiez klawiature USB, Mysz USB, Czy gamepad'a, dzięki któremu przekształcimy komputer w konsole do gier.

Roboty nie duźo ale wrarzenie na znajomych robi ogromne, Polecam wszyskim i zachencam do pracy

Odpowiedzi: 18

Masz racje, przepraszam.
Chodziło mi o to źe była "zaźarta" dyskusja o złączach, więc wrzuciłem swoje trzy grosze, nie uwarzasz źe cytat–"s–video to ten sam system co w normalnym wejscu RCA, Ruzni sie tylko wtyczką," – nie jest prawdą?
Seker napisałeś –"Co do samego pomysłu nie ma zastrzezeń, choć do sensu tematu pt."tanio" moźna by się spierać" więc związek ma, bo takie podejście do sprawy jak napisałem wcześniej pozwala znacząco obniźyć koszta.
Myślałem źe pisząc "jejku" zostanie to odebrane łagodnie... cóź pomyliłem się OK!

Pozdrawiam.
k@li111
Dodano
30.01.2006 15:55:06
k@li111 a jaki zwiazek – to co napisałeś ma, ze "złoźonym"/zaproponowanym zestawem media center przez BulletossSa?
Zarzucanie – nie wiadomo komu, i nie wiadomo dlaczego – bzdur, w 1 postcie na forum, wystawia Tobie nie najlepszą cenzurkę i ...rokowania na przyszłość IMO
Seeker
Dodano
30.01.2006 15:02:33
Ale piszecie bzdury, o jejku :shock:
Composite– zwykły chinch , wszystko w jednym
Svideo– oddzielnie idą sygnały chrominancji i luminancji
RGB– oddzielnie wszystkie trzy kolory, najlepsza jakość
W gnieździe Euro moźe być moźliwy odbiór w kaźdym z tych sygnałów, a Y,PB/CB,Pr/Cr to teź juź całkiem inna bajka i z RGB nie ma ona nic wspólnego.
Żeby na maksa obniźyć koszty moźna kupić płyte gł. np. ASUS A7N8X–VM (zintegrowana grafika GF4MX z TVoutem Composite/Svideo, muza 5ch z SPDIF, sieć itd), moźna to zabotoować z sieci, czli odpada problem(cena)napędów, wydajnego i głośnego zasilacza.
A filmy ciągnąć (streaming czy jak to się zwie) po lanie z drugiego kompa!
pozdrawiam
k@li111
Dodano
30.01.2006 11:24:28
BulletossS:
s–video to ten sam system co w normalnym wejscu RCA, Ruzni sie tylko wtyczką, [/url]

Co do samego pomysłu nie ma zastrzezeń, choć do sensu tematu pt."tanio" moźna by się spierać.
Ale za to źe nie widzisz róźnicy między SVHS i VHS i kwitujesz to tym źe róźnią się tylko wtyczką –pała.

Poszukaj sobie na czym polegają róźnice. To źe będzie to działać z przejściówką nie kwestionuję ale TV ze zwykłym wejściem VHS dalej będzie miał 240 linii zamiast 400 w SVHS i w jakości będzie to widoczne. To tyle.
Druga kwestia, wszystko wymieniłeś i niby tak tanio ma to być , a o systemie ...cisza , teź kupić wypada nie uwaźasz? , a wtedy cena rośnie .
A tak z ciekawości po ile taki zestaw z komputerem ?
Seeker
Dodano
29.01.2006 06:28:56
Bulletoss ma racje...
Motyw z przejsciowka dziala na 100% /kolorki itp :)/
Wiem, bo widzialem
STMan
Dodano
29.01.2006 03:17:17
nie interesuje mnie to, wiem ze przejscówka wystarczy, to ma byc zrobone tanim kosztem, nikt nie bedzie kupował specjlnie TV zeby soobie podłączc twoim kabelkiem kompa pod TV, Ja mam kompa podłaczonego kablem RCA w TV–OUT w karcie graficzne przejscówke i mam obraz jak Żyleta.
To mowi samo za siebie bo koszt kabla i przejscówki która byla darmowa to 2,20, przy 3m kablu.
BulletossS
Dodano
24.01.2006 23:22:55
nie interesuje mnie to, wiem ze przejscówka wystarczy, to ma byc zrobone tanim kosztem, nikt nie bedzie kupował specjlnie TV zeby soobie podłączc twoim kabelkiem kompa pod TV, Ja mam kompa podłaczonego kablem RCA w TV–OUT w karcie graficzne przejscówke i mam obraz jak Żyleta.
To mowi samo za siebie bo koszt kabla i przejscówki która byla darmowa to 2,20, przy 3m kablu.
BulletossS
Dodano
24.01.2006 23:22:55
najlepiej kup kabel s–video jakiejś lepszej firmy (taki zeby miał z obu stron wtyczke s–video lub inaczej nazywaną s–vhs;) ), przetnij go w połowie i zobaczysz ile powinien mieć źył.

Dalej nie ma co o tym pisać bo to temat rzeka i tyle...

Pozdro
kris_
Dodano
24.01.2006 21:16:46
jakbys maił jeszcze jakies ale albo zarzuty źe pisze "głupoty" daje link do aukcji z taką przejscówką gdzie gdzie juź w temacie jest napisane "PRZEJŚCIÓWKA SVHS–CHINCH – GWARANCJA KOLORU!"
BulletossS
Dodano
24.01.2006 21:07:39
przykro mi misztrzu ale to ty mylisz pojęcia, Ten system przenoszenia obrazu o któym ty piszesz to szystem Progresive, skłąda sie on z 3 źył kabla (Y,PB/CB,Pr/Cr), S–Video aby podłączyc do telvizora wyposarzonego w zwykłe euro wystarczy kabel zrobiony według schematu podanego wyrzej lub taki adapter który kosztuje 5,55 zł na allegro

Lub przejscówk dodawana do kazdej karty graficzne wyposarzonej w TV–OUT, tak jak widac na zdjęcu z kartą graficzną

Ten standard o którym piesz to pewnie jego brak objawia sie braakiem kolorów, a nazywa sie to Pal i NTSC, są to systemy które moźna zmieniac na strownikach karty graficznej, kaźdemu uźytkownikowi który ma tv wyposarzony w euro gwarantuje ze bedzei miał obra dobej jakosci po zastosowaniu zwykłej przejsciówki.
PS. pisząc ze trzeba miec jakis super televizor zeby mozna było wyswetlac obaraz z komputara poprostu sam robisz z siebie posmiewisko.
BulletossS
Dodano
24.01.2006 20:12:25
ale nie masz racji wogóle, nie wiem skąd ta twoja pewność...
w standardzie s–video 3 barwy kolorów przesyłane są 3 oddzielnymi przewodami, a w kablu composite tylko jednym (+ ekran), a więc nie jest to samo.
Takźe na przyszłość nie wypisuj tutaj takich głupot.
Poza tym niektóre TV które mają jedynie tzw. eurozłącze obsługują s–video, wtedy jest moźliwość zastosowania przejściówki ale to nie zawsze. TV musi obsługiwać ten standard...
kris_
Dodano
24.01.2006 16:33:50
ale nie masz racji wogóle, nie wiem skąd ta twoja pewność...
w standardzie s–video 3 barwy kolorów przesyłane są 3 oddzielnymi przewodami, a w kablu composite tylko jednym (+ ekran), a więc nie jest to samo.
Takźe na przyszłość nie wypisuj tutaj takich głupot.
Poza tym niektóre TV które mają jedynie tzw. eurozłącze obsługują s–video, wtedy jest moźliwość zastosowania przejściówki ale to nie zawsze. TV musi obsługiwać ten standard...
kris_
Dodano
24.01.2006 16:33:50
ale nie masz racji wogóle, nie wiem skąd ta twoja pewność...
w standardzie s–video 3 barwy kolorów przesyłane są 3 oddzielnymi przewodami, a w kablu composite tylko jednym (+ ekran), a więc nie jest to samo.
Takźe na przyszłość nie wypisuj tutaj takich głupot.
Poza tym niektóre TV które mają jedynie tzw. eurozłącze obsługują s–video, wtedy jest moźliwość zastosowania przejściówki ale to nie zawsze. TV musi obsługiwać ten standard...
kris_
Dodano
24.01.2006 16:33:50
s–video to ten sam system co w normalnym wejscu RCA, Ruzni sie tylko wtyczką, zwykła przejsciówka wystarczy aby odbierac na telewizorze wyposarzonym w złącze euro. jeźeli niewiesz jak Zrobic taki kabel ani jak on wygląda to zapraszam na strone z schematem tego kablaSchemat kabla S–video/Euro
BulletossS
Dodano
24.01.2006 16:25:44
Ale nie kaźdy telewizor obsługuje s–video ;) a jakość z tych 'niemarkowanych' kart graficznych na wyjściu kompozytowym moźe być kiepska niestety :/
kris_
Dodano
24.01.2006 10:58:31
Co do odbiornik bluetooth to zapomniałem dodac.
A TV–OUT, to kaźda znana mi karta graficzna ma wyjscie s–video, ale ma tez dołączoną przejsciówke s–video/RCA, ja tak mam podłączone, Długosc kabla to 8 metrów a obraz jak źyleta.
BulletossS
Dodano
24.01.2006 01:55:12
Co do odbiornik bluetooth to zapomniałem dodac.
A TV–OUT, to kaźda znana mi karta graficzna ma wyjscie s–video, ale ma tez dołączoną przejsciówke s–video/RCA, ja tak mam podłączone, Długosc kabla to 8 metrów a obraz jak źyleta.
BulletossS
Dodano
24.01.2006 01:55:12
wszystko OK ale są 2 ale..

pierwsze ale to aby obsługiwać PC za pomocą komórki lub innego urządzenia bluetooth, komputer musi posiadać kontroler Bluetooh

a drugie ale, to jeźeli połączymy kartę graficzną z telewizorem kablem kompozytowym jakość nie będzie zadowalająca, chyba źe telewizor obsługuje S–Video lub jeźeli jest to TV LCD i obsługuje DVI. Z wykorzystaniem tych standardów nie powinno juź się narzekać na jakość.
kris_
Dodano
23.01.2006 23:42:28
BulletossS
Dodano:
23.01.2006 23:06:43
Komentarzy:
18
Strona 1 / 1