folder uzytkownika

Witam forumowiczow Mam nietypowe pytanie zwiazane z bezpieczenstwem plikow w systemach windows vista lub xp. Moja wiedza na ten temat jest mala wiec moze ktos z Was mi pomoze. Wiem ze w wersji xp professional cz vista ultimate jest tzw szyfrowanie plikow, chodzi o to by dane po przejsciu w niepowolane rece (np kradziez) byly nieuzyteczne. Gdzies na sieci znalazlem wypowiedz na podobny temat, uzytkownik twierdzil ze w wersjach xp home czy vista home b/p jest takie szyfrowanie tyle ze dotyczy tylko folderu uzytkownika (pulpit, dokumenty itp.) czy to jest prawda? Mam windowsa viste home premium, i dajmy na to jesli moj dysk znajdzie sie w innym komputerze, czy bedzie mozna swobodnie odczytac dane z mojego folderu uzytkownika kiedy zostanie podlaczony do innego systemu? Do dzis bylem pewien ale kiedy podlaczylem do komputera na ktorym mam viste stary dysk z xp, chcac wejsc do folderu uzytkownika vista zapytala o jakies zmiany w bezpieczenstwie, kliknalem na kontynuacje po czym wyswietlily sie wszystkie dane z tego folderu, czy to jest normalne? Pozdrawiam

Odpowiedzi: 1

Ad.1a W XP Home Edition szyfrowanie jest nieobsługiwane. Niemniej istnieje metoda zmuszenia XP HE do obsługi szyfrowania, ale [b]nie jest ona legalna[/b], gdyż wymaga ingerencji w jeden z plików instalacyjnych systemu zmieniając go w "prawie Pro", więc temat uznaję za wyczerpany. Ad.1b W Vista Home Basic/Premium szyfrowanie jest równiez nieobsługiwane. Żeby nie być gołosłownym patrz: http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/6,1,Funkcje_poszczególnych_wersji_systemu.aspx Co do pytań pozostałych to dane te mogą być dostępne dla osób trzecich. Wszystko zależy od tego czym je zabezpieczysz i jakie są umiejętności potencjalnego hakera. Jeśli zależy ci na maksymalnym bezpieczeństwie szyfrowanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Mozesz użyć zewnętrznego programu szyfrującego np. TrueCrypt. Stosuj także system plików NTFS.
Endrju
Dodano
07.04.2008 10:46:24
michalinda
Dodano:
05.04.2008 01:14:30
Komentarzy:
1
Strona 1 / 1