FAT,DOS :problem

:evil:
Jestem wkurzony. Nie lubię XP, a muszę go zainstalować. Mam duźy dysk 60 GB, a win98 nie chce go rozpoznać, problem z FAT lub Fat 32. Nie mogę utworzyć partycji – komunikat: Błąd odczytu dysku stałego. Muszę to robiś pod XP, a nie wiem jak. Czy XP ma jakąś dyskietkę startową, czy to robić z dysku cd(wejść do Dos–u)

Odpowiedzi: 2

No nie takie znowu dowolne partycje moźe se utworzyć bo np linuxowych nie utworzy:)
Głupi windows powie mu ze to jest nieznana partycja:)
gdyby miał ją wcześniej na dysku
Pozatym w przypadku awarji NTFS jest leprzy bo mazna odzyskac dane z uszkodzonych sektorów dysku chkdsk – samo jak cos całkiem padnie tak ze np plików na dysku nie widac i windows sie wiesza w polowie ,odpalane chkdsk z konsoli administracyjnej odpalanej z plytki jeszcze nigdy mnie nie zawiodło. A gdy windows sie odpala to chkdsk /f/r
No i na ntfs bedziesz miał wiecej miejsca i jest to szybszy system plików od fat 32

Jedna waźna uwaga jeśli dysk jest świeźy i nie masz na nim źadnej partycji utwórz ja najpierw fdiskiem i sformatuj dysk w dosie
Zawsze moźna przekonwertować dusk bez utraty danych w windowsie poleceniem convert c: /fs:ntfs
zbor
Dodano
23.07.2002 13:51:37
Poruszyles kilka spraw wiec moze po kolei:
1. Osobiscie mam zainstalowane win98 na dysku 80 gb (podzielonym na dosc duze partycje) wiec to ze win 98 nie widzi dysku to raczej problem biosu. Od tego bym zaczal moze jest nowsza wersja.
2. Co do xp to osobiscie polecam nastepujace droge instalacji:
uruchamiasz instalatora z plytki (startujesz kompa z plytki) w czasie instalacji wlasciwie w pierwszym jej kroku pojawi sie ekran z mozliwoscia tworzenia/kasowania partycji. Wtedy mozesz utworzyc partycje np. C: o rozmiarze 10gb na instalacje sytemu)
Po zainstalowaniu w panelu sterowania masz narzedzia administracyjne –> zarzadzanie komputerem –> manager dyskow tu mozesz utworzyc dowolne inne partycje.

Osobiscie polecam Ci tworzenie partycji na FAT32 z dwoch powodow. Po pierwsze mniej serwisow sie uruchamia przy starcie a co za tym idzie masz wiecej miejsca no i w przypadku awarii systemu dostaniesz sie spod DOS`a do dysku. Jesli jednak zalezy ci na ustalaniu praw dostepu zabezpieczeniach pozostaje NTFS.

Dysk mozesz tez podzielic uzywajac programu Partition Magic 7.01.

Caly czas jednak zastanawia mnie to ze win 98 nie widzi dysku... a Fdisk widzi ?
osobiscie zanim bym pracowal normalnie potestowalbym dysk ile sie da.
mrsit
Dodano
08.07.2002 09:29:28
Thor_gall
Dodano:
06.07.2002 12:48:25
Komentarzy:
2
Strona 1 / 1