Excel - tabela

Mam pytanie . A mianowicie czy da się zrobić taką tabelę , która będzie zmieniał się automatycznie po zmianie danych. Bo teraz normalnie umiem zrobić tabelę po osobistym wpisaniu liczb aby ona zmieniła się i posortowała . Ale chodzi mi abym po wpisaniu w tabeli danych i dodaniu funkcji tabela automatycznie się zmieniała. Dokładnie tak: Kolumna1 Kolumna2 Kolumna3 Andrzej =c2+c3 =d2+d3 Mietek =c4+c5 =d4+d5 Wojtek = c6+c7 =d6+d7 Abym po wpisaniu takiej funki tabela sama uaktualniała dane . Bo teraz gdy w komórkach wpiszę funkcje to tabela wariuje i zamienie je miejscami i muszę co rusz wpisywać samemu cyfry do tabeli. Mam nadzieję , że pomożecie mi rozwiązać tan problem :)

Odpowiedzi: 12

Ok wiem , nie zmienię jedynie skopiuje to samo do innego arkusza. I wkleje do tego kodu.
Kamanwislak
Dodano
23.01.2011 18:33:01
Ważne jest miejsce wkopiowania makra. Jeśli klikniesz prawym klawiszem myszy na nazwie arkusza i wybierzesz Wyświetl kod to zdarzenie będzie dotyczyć tego arkusza. Nie zmieniaj nazwy makra.
Trebbor
Dodano
14.01.2011 18:55:04
Ok , rozumiem . Wyszło , teraz już mam wszystko co mi jest obecnie potrzebne dzięki. Rozumiem , że jak skopiuje te makro i wkleje do kodu innego arkusza w innym pliku excela to dalej będzie chodził.
Kamanwislak
Dodano
14.01.2011 17:24:50
Kliknij prawym klawiszem myszy na nazwie arkusza i z menu kontekstowego wybierz "Wyświetl kod". W wyświetlonym makrze masz w tej chwili wpisane trzy jednakowe polecenia "Range("A1:E11").Sort Key1:=Range("B1"), Order1:=xlDescending, Header:=xlGuess, _ OrderCustom:=1, MatchCase:=False, Orientation:=xlTopToBottom" Zmień w tym poleceniu adres komórki klucza ( w przykładzie powyżej chodzi o B1), który odpowiada za kolumnę według której ma się odbywać sortowanie. Ustal po prosu swoją kolejność sortowania.
Trebbor
Dodano
13.01.2011 11:18:28
Dzięki właśnie o takie coś mi chodziło . Mam 2007 i pojawił się komunikat , zezwoliłem na makra . Choć nie wiem jak one powstały :)
Kamanwislak
Dodano
11.01.2011 20:19:05
Makro nie takie groźne. Zobacz do załącznika. Aby makro mogło działać musisz na to zezwolić. W excelu do 2003 jest to w narzędziach - opcje - zabezpieczenia (nie mam teraz takiej wersji, więc może ktoś inny poda dokładną ścieżkę). W excelu 2007 powinien pokazać się komunikat.
Trebbor
Dodano
10.01.2011 22:38:27
Te nawiasy już umiem zrobić i działają. Widzę , że Marka to wyższa matematyka więc nawet głębiej nie wchodzę w temat :P Jeśli chodzi o tą tabelkę , które mnie interesuje to załączam plik. A chciałbym otrzymać takie coś że jak zmienię dane w dolnych linijkach tabeli to aby te dane przeniosły się do tabelki a tabelka sama aktualizowała się najpierw według punktów , potem bilansu , potem zdobytych.
Kamanwislak
Dodano
10.01.2011 20:23:36
Działa to co pobrałem ale mam problem bo sam nie mogę takiego czegoś napisać :p Nawet jak kopiuje twoje formuły a podstawiam własne komórki , psuje się nawet jak przeciągam te twoje formuły w dół aby zrobić takie coś dla 10 a nie 9 osób/drużyn. O co chodzi z tym Makrem ? Może to by zadziałało ? Może wiesz dlaczego mi to dalej nie wychodzi :) Dzięki za pomoc i liczę na następną :) Edit : Prawdopodobnie nie mogę tego powiększyć ze względu na nawias . W twoich formułach widnieje taki { nawias , lecz gdy ja go dodaje o formuły to ona wtedy przestaje działać ... czy jest możliwość zrobienie czegoś takiego tylko z większą ilość kolumn ? Żeby sortowało najpierw od największej ilości punktów do najmniejszej potem żeby liczył się bilans , punkty zdobyte , punkty stracone ? Interesuje mnie właśnie takie coś dla 10 drużyn. Od dłuższego czasu głowie się jak to idealnie zrobić.
Kamanwislak
Dodano
08.01.2011 12:08:53
  • Trebbor 08.01.2011 15:06:45

    [quote=Kamanwislak]W twoich formułach widnieje taki { [/quote] Nawias powstaje podczas zatwierdzania formuły tablicowej. Gdy już masz gotową formułę wykonaj: 1. zaznacz komórkę z tą formułą 2. wejdź w tryb edycji tej komórki (klawisz F2) 3. wciśnij i przytrzymaj klawisze Ctrl+Shift wciśnij i puść klawisz Enter 4. puść klawisze Formuła powinna działać (powinna mieć nawiasy klamrowe). Można ją przeciągać. Gdy wejdziesz w jej edycję i nie zatwierdzisz zgodnie z powyższym sposobem formuła przestanie być tablicowa (brak nawiasów). [b]Wpisywanie nawiasów z klawiatury jest bezcelowe.[/b] Co do dostosowania formuł do Twoich potrzeb, jeśli sobie nie poradzisz zamieść na forum plik z układem danych. Jeśli chodzi o makra to są one pisane w visual basicu i mogą wykonywać czynności prawie jak użytkownik. Mogą wykorzystywać zdarzenie np. zmianę danych w określonym zakresie i wtedy np. odświeżyć założony filtr.

Prostym rozwiązaniem może być makro zdarzeniowe. Ponieważ jednak wielu użytkowników ma opory przed takim rozwiązaniem to proponuję złożone formuły także tablicowe. Formuły zdadzą egzamin przy krótkiej liście. Przy długiej będą działać, ale będzie to duże obciążenie dla procesora.
Trebbor
Dodano
08.01.2011 10:29:23
Wielkie dzięki. Działa tak jak chciałem . Teraz mam jeszcze jedno pytanie ale już mniejszej wagi :) Czy da się zrobić tak aby ta tabela się automatycznie aktualizowała ? Bo teraz trzeba kliknąć w zakładce Dane - Sortuj - Zastosuj ponownie. Czy da się gdzieś coś zaznaczyć aby po każdej zmianie danych tabela automatycznie się sortowała ? Wiem , że to już duże wymagania ale Excel to potężna rzecz :)
Kamanwislak
Dodano
07.01.2011 12:43:08
OK, teraz rozumiem. Musisz wpisać funkcje w ten sposób: =$C$2+$C$3. Znaczki dolara oznaczają że jest to odwołanie bezwzględne, czyli zawsze będzie się odnosiło do te komórki. Problem u Ciebie polega na tym że jak przeniesiesz funkcję to Excel automatycznie zmieni komórki do których się odwołuje funkcja.
pulkownik
Dodano
06.01.2011 14:22:57
Z tego co rozumiem to wpisujesz dane w komórkach C2, C3, D2, D3, ..... a funkcje =C2+C3 itd. nie działają. W jakich komórkach są wpisane te funkcje? Co znaczy że tabela wariuje, pojawiają się dziwne liczby czy co?
pulkownik
Dodano
06.01.2011 01:44:43
  • Kamanwislak 06.01.2011 11:27:07

    [quote=pulkownik]Z tego co rozumiem to wpisujesz dane w komórkach C2, C3, D2, D3, ..... a funkcje =C2+C3 itd. nie działają. W jakich komórkach są wpisane te funkcje? Co znaczy że tabela wariuje, pojawiają się dziwne liczby czy co? [/quote] W komórkach w tabeli wpisuje funkcje = c2+c3 w komórkach c2 i c3 mam liczby załóżmy że w c2= 2 a ce=3 . Funkcja działa bo wynik jest prawidłowy ale jak zawsze sortować np. od największej do najmniejszej to się liczby w ogóle nie ruszają . A jeśli mam więcej niż jedną kolumnę to wyniki zamieniają się miejscami i w ogóle funkcje same się zmieniają np. z d2+e2 na d2+d3.

Kamanwislak
Dodano:
05.01.2011 23:37:38
Komentarzy:
12
Strona 1 / 1