[EXCEL] FUNKCJA LICZ JEŻELI

Witam wszystkich Mam mały problem z moją pracą domową. W komórkach G18:G102 w arkuszu mam wyliczony stosunek miesięcznej raty do wolnej kwoty środków do rozdysponowania przez rodzinę Wartości te są z zakresu od -100 % do 100 % W kolejnej kolumnie muszę miec uzytą funkcję LICZ.JEŻELI I tu jest problem bo przy wartościach z zakresu od 0,01 % do 10 % ma się wyświetlac informacja "TAK" a przy pozostałych "nie" Następnie obok musi wyświetlic się podsumowanie : ile jest odpowiedzi zwrotnych na TAK a ile na NIE ( to ma byc w oddzielnych dwóch formułach) Pomoże ktoś napisac takie formuły ??

Odpowiedzi: 6

Sorry, za tak długi okres odpowiedzi z mojej strony. Kolego, dzięki za fatygę i chęc pomocy. Z tamtym zadaniem sobie poradziłem: tak naprawdę to był błąd w treści zadania, a nie mojej interpretacji, niestety czasu straconego na wykonanie tego zgodnie z poleceniem nikt mi nie zwróci, ale tutaj oczywiscie pretensji nie mam do Ciebie, tylko do prowadzącego. W ramach sprostowania : kolega powyżej miał rację, moja teza oraz teza zadania była błędna... To tyle Dzięki i pozdrawiam
enklavapl
Dodano
30.11.2011 21:58:11
Twoje zadanie można podzielić na dwie części. [b][i]Część pierwsza[/i][/b] [quote=enklavapl]przy wartościach z zakresu od 0,01 % do 10 % ma się wyświetlac informacja "TAK" a przy pozostałych "nie"[/quote] Przecież to jest wręcz podręcznikowy przykład na wykorzystanie funkcji JEŻELI. Bo jak tu niby chcesz użyć funkcji LICZ.JEŻELI? Przecież ona zwraca liczbę. Nawet, gdybyś stanął na głowie to nie zmusisz jej, żeby zwróciła tekst "tak" lub "nie". Coś Ci się musiało pomylić - pewnie nie do końca zrozumiałeś prowadzącego zajęcia. [b][i]Część druga[/i][/b] [quote=enklavapl]obok musi wyświetlic się podsumowanie : ile jest odpowiedzi zwrotnych na TAK a ile na NIE[/quote] Tutaj mamy z kolei podręcznikowy przykład wykorzystania LICZ.JEŻELI. Zanim jednak się za to zabierzesz, musisz mieć zrobioną pierwszą część. Przeanalizujmy więc tą pierwszą część. Przypominam składnię funkcji JEŻELI: [code]JEŻELI(warunek; wartość_jeżeli_prawda; wartość_jeżeli_fałsz)[/code] Pamiętasz fragment "przy wartościach z zakresu od 0,01 % do 10 %"? Właśnie to jest warunkiem wypisania wartości "tak". Zauważ, że warunek ten składa się z dwóch prostszych, które muszą być jednocześnie spełnione (koniunkcja): 1. wartość komórki większa (lub równa) od 0,01% 2. wartość komórki mniejsza (lub równa) od 10% Aby połączyć te dwa warunki w jeden, możesz wykorzystać funkcję [url=http://office.microsoft.com/pl-pl/excel-help/oraz-funkcja-HP010342169.aspx?CTT=5&origin=HP010342666]ORAZ[/url]. Wynik tej funkcji podajesz jako warunek dla funkcji JEŻELI. Będziesz miał więc [code]JEŻELI(ORAZ(warunek1; warunek2); wartość_jeżeli_prawda; wartość_jeżeli_fałsz)[/code] Czy teraz masz już pomysł, jak to zrobić?
BlaSOFT
Dodano
08.11.2011 13:37:00
W opisie zadania jest informacja, że mam skorzystac z funkcji LICZ.JEŻELI. Mogę to zrobic za pomocą funkcji w funkcji, ale tylko za pomocą JEŻELI, z kolei nie mam żadnego pomysłu jak to zrobic za pomocą tej pierwszej
enklavapl
Dodano
07.11.2011 21:09:21
Pomoc w zrobieniu pracy domowej nie polega na podaniu gotowego rozwiązania na tacy. W ten sposób nic z tego nie wyniesiesz. Tłumaczenie, że z Excelem miałeś styczność dawno temu wcale Cię nie usprawiedliwia. Przy takich zadaniach najważniejsze jest logiczne myślenie i wykazanie się inwencją, a wszelkie szczegóły techniczne (np. jak dana funkcja działa, jaka jest składnia, itp.) można bez problemu znaleźć w dokumentacji i nie trzeba ich znać na pamięć. Zacznijmy od tego: [quote=enklavapl]przy wartościach z zakresu od 0,01 % do 10 % ma się wyświetlac informacja "TAK" a przy pozostałych "nie"[/quote] Podpowiedź: Czy funkcja JEŻELI nie będzie pomocna? Jak byś tutaj z niej skorzystał?
BlaSOFT
Dodano
07.11.2011 14:32:12
Zaglądałem na stronie Microsoftu, tam była spora liczba przykładów, ale nadal jest to dla mnie niezbyt jasne, chłopaku, ja Excela miałem rozklepanego w 2 klasie gimnazjum, od tamtego momentu minęło około 10 lat, bądź żesz wyrozumiały, jak możesz to pomóż, lub wskaż poprawny tok rozumowania, bo póki co nie wniosłeś nic co można by uznac za merytoryczne.
enklavapl
Dodano
07.11.2011 14:06:10
Wygląda mi to na kolejny post z cyklu "zróbcie za mnie zadanie domowe"... Zaglądałeś w ogóle do [url=http://office.microsoft.com/pl-pl/excel-help/licz-jezeli-funkcja-HP010342346.aspx]pomocy dotyczącej funkcji LICZ.JEŻELI[/url]? Coś tam jest niezrozumiałe? PS. Oprócz LICZ.JEŻELI przyda Ci się też funkcja [url=http://office.microsoft.com/pl-pl/excel-help/jezeli-funkcja-HP010342586.aspx]JEŻELI[/url].
BlaSOFT
Dodano
07.11.2011 12:43:29
enklavapl
Dodano:
07.11.2011 01:39:28
Komentarzy:
6
Strona 1 / 1