Dysk zewn. FAT32 na NTFS. Niech mnie kule biją!

Niech mnie kule biją! Kupiłem zewnętrzny dysk. Więcej miejsca niż było do tej pory. Ale patrze się dziś.... System plików to... FAT32. Więc limit 4GB! O nie.... Dlaczego? - się dziwiłem. I moje pytanie: jak to zmienić? Czy da się jakoś ten system plików tego dysku zmienić na NTFS? Czy pliki, które już są na tym dysku nie zostaną uszkodzone? Czy da się zrobić tę zamianę pod Windowsem? Jest na to jakaś komenda? Spotkałem się z takim czymś lecz bez instrukcji: [i]convert j: /fs:ntfs /x[/i] Może kto co wie?

Odpowiedzi: 5

A kto tu o RAMIE mówi? Ja piszę o systemie plików a nie pamięci RAM. A co ma, przepraszam, RAM do do maksymalnej wartości pliku 4 Giga na dysku z systemem plików FAT32? Wiem, że XP widzi Max 4GB RAMU. Właściwie to 3,4. Mam 4096MB RAMu a system widzi tylko 3,5.
BUNCH
Dodano
10.02.2011 19:54:35
Zasugerowałem się wartością 4GB. Tyle RAMu (niecałe) faktycznie XPek widzi więc nie ma sensu zapełniać banków pamięci większą ilością. Kasa wydana a efekt osiągalny i tak do 4. Co do paska postępu. Konwersja nie odbywa się w środowisku graficznym tylko DOS'owym (CLI = Command Line Interface = wiersz linii poleceń) ale to już sam sprawdziłeś :-). W zależności od dysku i ilości plików na nim zapisanych czas konwersji jest różny. Bez plików idzie prawie jak "z bata". A co to wielkości (max rozmiaru) pojedynczego pliku ... Teoretyczna max wielkość (rozmiar) pojedynczego pliku wynika z danej dla danego dysku rozmiaru partycji. Sam jestem ciekaw jak będzie z tym kopiowaniem np 4,5 GB pliku. Nie powinno być problemów. Mimo to napisz jak poszło i jaki masz konkretnie dysk.
apgar
Dodano
10.02.2011 13:22:28
Nowy dysk ze sklepu, mam go 2-gi dzień. [quote]Wg mojej wiedzy wszelkie dyski przenośne na USB (w tym i pendrive'y) formatuje się pod FAT32. Owe 4GB i to nie całe tyczy się pamięci operacyjnej (RAM) - tyle XPek jest w stanie zobaczyć.[/quote] Zaraz więc, bo wprowadzasz zamęt. To znaczy, że będę mógł na dysku zewn. z systemem plików FAT32 wgrywać sobie jedne pliki powyżej 4GB? Nie wierzę. Rozpocząłem konwersję. Mam też pytanie do tych, którzy ją już robili... O....! Miałem wklejać tutaj obrazek: http://zapodaj.net/bc6857aa352f.jpg.html i pytać dlaczego nie widać paska postępu, ale nim to zrobiłem to już mi skonwertowało. Ja wiem? W 2 minuty maksimum. Nie wiedziałem że tak szybko. Myślałem, że to żmudny proces będzie. [b] Dziękuję wszystkim ślicznie za pomoc w moim pytaniu. Jestem Wam wdzięczny. Dziękuję za poświęcony mi czas. [/b]
BUNCH
Dodano
09.02.2011 17:44:02
A takie pytanie: czy ten dysk kupiłeś jako nowy (ze sklepu) czy z tzw. 2giej ręki? Wg mojej wiedzy wszelkie dyski przenośne na USB (w tym i pendrive'y) formatuje się pod FAT32. Owe 4GB i to nie całe tyczy się pamięci operacyjnej (RAM) - tyle XPek jest w stanie zobaczyć. Przejedź ten dysk HD Tune'm izobacz czy wszystko z nim OK. Podane wyżej przez [b]Ad@$[/b] polecenie [b]convert X: /fs:ntfs[/b] wykona konwersję całego dysku z FAT32 do NTFS. Przed konwersją proponuję zrobić obraz dysku. Robiłem to u siebie i zero utraty danych.
apgar
Dodano
09.02.2011 15:25:23
Można tym convertem. Powinien sobie poradzić, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że żadne narzędzie nie skonwertuje tego bez żadnego ryzyka utraty danych. http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/440,1,Konwersja_FAT32_na_NTFS.aspx http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/1623,1,Konwersja_FAT32_na_NTFS.aspx W wierszu polecenia wpisz tekst convert litera_dysku: /fs:ntfs, gdzie litera_dysku jest literą dysku, który chcesz konwertować, a następnie naciśnij klawisz ENTER. Na przykład wpisanie polecenia convert E: /fs:ntfs spowoduje sformatowanie dysku E w systemie plików NTFS.
Ad@$
Dodano
09.02.2011 04:58:44
BUNCH
Dodano:
09.02.2011 02:43:47
Komentarzy:
5
Strona 1 / 1