Dwa systemy Win 98SE i XP SP2

jak zainstalować te windows-y ? chce zainstalować win 98SE na dysku przenośnym (sygate 250 GB,3 dyski {D ,G,H} ) i niewiem jak to zrobić :/ I chce zainstalować na dysku D (19,5GB) obecnie mam XP SP2 PL niewiem od czego zacząć w internecie jest pełno opisów tylko niewiem ktury jest najleprzy w mojm przypadku i czy warto instalować na mojm sprzęcie Procesor - AMD Athlon 1,21GHz , 512 MB RAM Wersja systemu BIOS - American Megatrends Inc. 07.00T K. Graficzna - NVIDIA GeForce4 MX 440

Odpowiedzi: 15

Szczegółowo to będzie... nijak. Kwestia ustawień master/slawe na początek, w konsekwencji kwestia kolejności partycji. to wszystko jednak szczegół, bo istotne jest to, że ten przenośny XP nie będzie do niczego śłużył winnym komputerze wpięty. PS. Gdybyś jednak chciał się upierać to . archiwum "dwa systemy", "xp obok" i pochodne tych kombinacji. Do tego [b]szczegółowe[/b] opisy kolejności instalacji jak i ew. odtrzarzania plików startowych XP są w sieci dostepne i ich znalezienie nie wymaga nadmiernego wysiłku ( intelektualnego ) - stąd też nie ma sensu zabawa z kolejnymi opisami tego samego.
Rebe
Dodano
30.06.2007 11:22:11
Sory że tak długo nie odpowiadałem ale mi komp padł :/ a jak zrobić win 98se na dysku w kompie a na dysku przennośnym zrobić XP jak to zrobić (najlepiej napisać szczegułowo)?
tom933
Dodano
30.06.2007 11:03:38
Rebe - Wkońcu mnie nie krytukujesz :) Mam nadzieję że pod tym postem nie napiszesz nic odnośnie tego co ja napisałem w tym teraz. Zachowaj to dla siebie bo ja mam osobiście już dosyć (że tak powiem) naszego beefu. Poczekajmy teraz na samego autora i niech się wypowie co i jak a potem wspólnie coś wymyślimy ;)
AndrewSpec
Dodano
21.06.2007 11:33:42
  • Rebe 21.06.2007 11:39:46

    [quote=andrewcycu2]....... a potem [b]wspólnie[/b] coś [i]wymyślimy[/i] ;)[/quote] Tia........ Poważniej zaś - to nie o krytykowanie Ciebie czy kogoś chodzi, choć sport to jak każdy inny, a o to że nim zacznie isę pisac odpowiedź należy sie zastanowić czy będzie ona zgodna nie tylko z wiedzą i doświadczeniem ogólnym, ale órwnież przydatna w tej konkretnej sprawie. PS. Na przyszłość - nie wytykaj innym ilości postów, bo ani to merytoryczne, ani ładne ( tak jak i kwestie zbywania pytań związanych z błedami w odpowiedziach poprzez "inne zajęcia", brak czasu itp. ).

Fdisk - wstepuje w 2 odmianach - ten, ktory jest dołączany do w9x ma problemy powyżej 64GB i trzeba partycjonowac w %, a ten luzem juz osbie z tym radzi ( zostaje kwestia partycji na system w9x, bo to nie do konca jest tak, że moze być dowolnie duża. Narżedzie zXP natomiast jest obarczone inną wadą - nie można w nim utworzyć partycji FAT32 > 32GB. Tyle, że partycjonerów jak pśów i mozna osbie w nich do woli przebierać ( darmowe/płatne itp ). Co do HHD - dlatego właśnie isę zastrzegąłem, en ie iwem jak go w9x potraktuje bo o technologii wiem tyle, że istnieje , a po googlach za kogoś latać nie będe.
Rebe
Dodano
21.06.2007 11:25:45
Ja osobiście nie wiem jak będzie działał HHD pod 98 i czy wogóle ten system uda się zainstalować. Ja nie posiadam takiego dysku wiec nie mogę tego osobiście sprawdzić. Zawsze warto spróbować bo co innego pozostaje. A sprawa partycjonowania - to może być problem z fdiskiem ale ja tego nie używam bo mam sporo narzędzi (oczywiście legalnych) i dlatego autor tematu powinien się zaopatrzyć w takowe. Ale może narzędzie do partycjoniwania wbudowane w XP się spisze. Ale poczekajmy co na to sam autor.
AndrewSpec
Dodano
21.06.2007 11:16:13
[quote]Mam jeszcze jedno pytanie czy można zainstalować dwa takie same systemy, żeby było na kompie XP i na HHD XP ?[/quote] to tak dla tych którzy uważają, że gapienie isę w monitor nie skutkuje efektywnością w rozumieniu tego co się czyta. Oczywiście zaraz się dowiem, że mozna mieć i nascie licencji XP i na ich podstawie instalowac - w tym samym komputerze - tyleż tożsamych systemów ( na biednego nie trafiło ). PS. A że lubię zabawy semantyczne to zagadka: W jaki sposób można odczytać temat ? - Pytanie jest retoryczne, a nagród nie przewidziano.
Rebe
Dodano
21.06.2007 10:40:04
Seeker - aleś oszczędny w słowach - czyzbyś mial na myśli: Odcinam wewnętrzny - na przenośnym ( cokolwiek to ma znaczyć , tak jak i to oznaczenei HHD - jeżeli to hybryda to czort wie jak z w98, a i o partycjonowaniu pod system trzeba pamiętać z racji ograniczeń standardowego fdiska ) stawiam w98 - podpinam wewnętrzny - dodaję konsolą/dopisuję w boot.ini ścieżkę do w98 i ...to wszystko na dobrą sprawę. Jedyna kwestia to kanały coby oba HDD na jednym nie były, bo to spowoduje kłopoty w wypadku próby rozruchu w98 jako samodzielnego ( w innym komputerze ). Sprawa wiecje niż jednej kopii ( jedna na wewnętrznym, drugna na przenośnym ) - pewnie by się licencja kłaniała gdyby oba dyski były na raz podpięte. Pewnie coś pominąłem, ale ........ co się mam tak w monitor gapić skoro tyle porad już padło. PS. O systemie plików nie będzie, bo ...nie ma o czym.
Rebe
Dodano
21.06.2007 09:40:20
  • AndrewSpec 21.06.2007 10:33:13

    [quote=Rebe]Sprawa wiecje niż jednej kopii ( jedna na wewnętrznym, drugna na przenośnym ) - pewnie by się licencja kłaniała gdyby oba dyski były na raz podpięte.[/quote] Ja wychodzę z założenia że są wykupine licencje na oba systemy. Pamiętaj że nie wszyscy w tym kraju kradną i tego się trzymajmy ;)

Dane, które mają być wykorzystywane w Win98 przerzucić na partycję FAT32 tego dysku "wymiennego". Po co instalować na nim system?
Endrju
Dodano
21.06.2007 09:04:51
Seeker - oczywiście masz rację i już poprawiłem. tom933 - jeżeli zależy ci na danych zgromadzonych na dysku przenośnym to robi się kolejny problem. Przekonwertować bez utraty danych można przy użyciu programów Paragon Partition Manager albo jego konkurenta Partition Magic. Albo przenieść na inny dysk.
AndrewSpec
Dodano
20.06.2007 23:59:17
wszystkich dysków mam 6 C-H dysk w komputeże ma 60 GB to dyski C(8 GB),E(25GB),F (25GB) i to jest system FAT32 i nanim jest system XP HHD jest D(20GB), G(107GB), H(105GB) system NTFS a jak bym zainstalował na HHD XP i zaniusł na inny komputer to ten komputer zobaczył go albo nie uszkodzi XP ?
tom933
Dodano
20.06.2007 21:51:46
  • AndrewSpec 20.06.2007 22:11:32

    [quote=tom933] a jak bym zainstalował na HHD XP i zaniusł na inny komputer to ten komputer zobaczył go albo nie uszkodzi XP ?[/quote] Na innym kompie system który byś uruchomił z tego przenośnego dysku pokazywałby przy starcie niebieski ekran z błędem dlatego XP może działać tylko na komputerze na którym został zainstalowany. Więc w Twoim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zestaw XP i 98. To rozwinąć ten temat? EDIT: Jeszcze małe sprostowanie bo jak zwykle nie doczytałem. Jeżeli na drugim dysku masz partycje w systemie plików NTFS to nie będzie do nich dostępu z poziomu Win 98 a ten system można zainstalować na FAT16 albo FAT32. Jeżeli na pozostałych partycjach na przenośnym dysku są jakieś dane to trzeba je przekonwertować na FAT32.

  • Seeker 20.06.2007 23:29:04

    [quote=andrewcycu2][quote=tom933] a jak bym zainstalował na HHD XP i zaniusł na inny komputer to ten komputer zobaczył go albo nie uszkodzi XP ?[/quote] Na innym kompie system który byś uruchomił z tego przenośnego dysku pokazywałby przy starcie niebieski ekran z błędem dlatego XP może działać tylko na komputerze na którym został zainstalowany. [b]Ale oczywiście wszystkie partycje byly by widoczne a jako że są w systemie plików FAT[/b] to nie było by żandego problemu z dostępem do danych ale z systemu który jest zainstalowany na tym drugim komputerze. [/quote] [quote=tom933] HHD jest D(20GB), G(107GB), H(105GB)[b] system NTFS [/b] [/quote] Widzę że kombinujecie jak koń pod górkę . Rozwiązanie problemu można w skrócie skreślić w paru punktach .

XP można uruchomić TYLKO na komputerze na którym został zainstalowany. A skoro chcesz przenosić system to najlepsza jest konfiguracja XP i 98. To mam rozwinąć tą konfiguracje? EDIT: Tylko XP zwykle instaluje się na partycji NTFS ze względu na bezpieczeństwo danych a Windows 98 obsługuje system FAT. Więc jeżeli chciałbyś przenosić dane z NTFS na FAT to pod 98 musiałbyś zainstalować jakiś komercyjny program rozszerzający system o obsługę NTFS. Z darmowych aplikacji możliwy jest tylko odczyt. Ale odwrotna sytuacja jest możliwa tzn przenosić pliki pod XP. Więc zastanów się jak to ma być bo to nie jest taka prosta sprawa. Chyba że XP zainstalować na FAT32 i wtedy pod 98 masz dostęp do danych. A teraz jeszcze jedna sprawa: ile masz partycji na dysku z XP i jaki to jest system plików?
AndrewSpec
Dodano
20.06.2007 20:16:10
A jak się zainstaluje dwa XP to nie będzie żadnego problemu? Nie będzie się wieszać komputer lub błędy wyskakiwać? Odpowiedzi 1. Mi chodzi żeby na każdym komputerze można było odpalić go przy pomocy systemu na nim (ma służyć jako dysk przenośny) 3. Jeśli nie będą się gryzły to XP 4.Jaśli ci nie sprawi żadnego problemu to tak 5. Nie chce się bawić w kopiowanie XP wole zainstalować świeży system Jeszcze jedno żeby podczas odpalenia kompa żeby na początku jak wczytuje się Windows wyskakiwał, który Windows odpalić i pisało, który jest, który
tom933
Dodano
20.06.2007 20:00:13
Mój błąd bo jak zwykle nie doczytałem :P 1. Czy te dwa systemy mają działać niezależnie? 2. Można zainstalować i na tym i na tym XP. To nie jest problem. 3. To wkońcu na HHD ma być XP czy 98? Bo można i tak i tak albo oba razem. 4. Czy to ma być opis w stylu: kliknij w XXX potem na dole...? 5. A może jesteś zainteresowany skopiowaniem XP z jednego dysku na drugi? Tylko że z przenośnego dysku uruchomisz system tylko na tym samym komputerze. Z 98 jest trochę inaczej bo wystarczy doinstlować sterowniki i już działa. Zadaje te pytania bo mogę dopasować wszystko do twoich wymagań tak jak w Erze ;) Tzn przynajmniej będe próbował. Bo czy to się uda to już sam nie jestem pewien.
AndrewSpec
Dodano
20.06.2007 19:27:33
Tak jest tam opisane, ale jest to wogule inny problem Jeszcze raz napisze o co mi chodzi . Ja mam 2 dyski jeden w komputerze a jeden w HHD(chyba tak się nazywa) w komputerze mam zainstalowany XP a w HHD nie mam żadnego systemu i mi chodzi żeby zainstalować na tym HHD mieć 98SE Szukam szczegółowego opisu. Mam jeszcze jedno pytanie czy można zainstalować dwa takie same systemy, żeby było na kompie XP i na HHD XP ? Jak da się to bym prosił opis jak to zrobić .
tom933
Dodano
20.06.2007 19:13:55
zobacz [url=http://forum.centrumxp.pl/Default.aspx?g=posts&t=155833]to[/url] i spróbuj zrobić analogicznie dla 98 i XP. Tzn temat jest inny ale opisałem jak powinna wyglądać niezależna instalacja dwóch systemów.
AndrewSpec
Dodano
19.06.2007 22:29:39
tom933
Dodano:
19.06.2007 21:57:34
Komentarzy:
15
Strona 1 / 1