Do fachowców.

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwosci :

– czy tryb pracy PIO4 i DMA to to samo?
– czy praca w trybie PIO4 moźe powodować to źe system nie widzi
płyt cd z danymi?
– jak zmusić cd–rom do pracy w trybie DMA?

Mam płytę KZVZA i cd–rom LG.

Z góry dziękuję.

ps. Dobry człowieku jesli masz chwilę rzuć okiem na Jacka kilka
tematów niźej a dowiesz się więcej o moich problemach z XP.

Odpowiedzi: 20

Jestem bardzo dumny ,źe temat który poruszyłem jest dla wielu interesujący. Mój problem z CD–romem LG juź rozwiązałem poprzez instalację MPD dla ze strony VIA. Teraz całkiem niezaleźnie od systemowego Panelu Sterowania moźna ustawiać w jakim trybie mają spacować poszczególne napędy. Polecam to rozwiązanie wszystkim posiadaczom płyt na kościach VIA.

Z pozdrowieniami:
Jacek
jacek
Dodano
16.07.2002 15:52:44
podobno jak do starych LG zaladujesz bbios (nie firmware) to bedze mozliwe ustawienie go pod tryb DMA
ale to sa tylko moje domysly
B3T0N
Dodano
16.07.2002 13:48:30
mrsit:
to ze nie widzi danych to nie kwestia trybu (pio czy udma) roznice wytlumaczylk miszko. A LG nie bedzie pracowal w trybie udma


mrsit powiem ci ze sie mylisz mam LG CRD–8521B(CD–ROM) i obsluguje tryb Multi–word DMA tryb 2
B3T0N
Dodano
16.07.2002 04:13:24
co mi mozecie poradzic????
nykaz
Dodano
10.07.2002 12:00:31
qrde ja to mam pecha. Nie rozumiem tylko dlaczego cd dawniej działał i co spowodowało ten błąd :19:
nykaz
Dodano
10.07.2002 11:54:05
mrsit:
Wiec mysle ze to kwestia firmwar`u.

Calkiem mozliwe,ze ulepszyli te ktore wyszly pozniej.
Weron
Dodano
09.07.2002 18:31:58
wracajac do watku o LG... wlasnie skladalem sprzet na zmowienie konfiguracja: Athlon 1.7, 256MB, Gigabyte 7DX+, Pixelview Geforce2 Ti, SB128, Barracuda 60GB i wlasnie LG 52 i pracuje on w UDMA! Natomiast z ciekawosci podpialem swojego LG52 kupionego jakis czas temu i on nie ruszyl w UDMA. Wiec mysle ze to kwestia firmwar`u.
mrsit
Dodano
09.07.2002 09:08:32
thx za odpowiedź. Wiesz co nagrywara działa na innych kompach. Ale dlaczego cd rom mi działał a teraz nie. Qrde wnerwia mnie ten wykrzyknik w menedźerze urządzeń;) Słyszałem, źe xp ma problemy z cd i nagr. LG. Czy to prawda????? Co do kodu: No właśnie:) WIe ktoś?????? hehe
nykaz
Dodano
08.07.2002 16:26:04
Sprawdz kable łaczące.
Ja kiedyś bym się pociął!!
Teź wszystko niby ładnie chodziło,
cd rom i nagrywarka ale jak kopiowałem z cdromu na nagrywarke to mi płyty kopało.

Wszystko robiłem (stery, zmana ustawień master/slave) i na końcu wymnieniłem kable i ... zadziałało!!!!

Sprawdz jeszcze jak ten cd rom chodzi na innych kompach. Moźe gryzie się z płyta?!

Inne propozycje to uprage BIOS–u płyty głownej i/lub uprage BIOS–u cd romu.
A bios do cdromu znajdziesz na –>
http://perso.club–internet.fr/farzeno/firmware

Nie wiem ile to da.. ale moze!!??

Jest duźo przyczyn (np. uszkodzony kontroler I/O)!!

A ten kod 19 to co oznacza?
Bo zapomniałem!

Pozdr.
miszko
Dodano
06.07.2002 20:43:40
qrde, mowicie o cd romach??? mam tego LG i problem:)
Mialem 1 cd–rom dokupilem nagryware:) i podlaczylem wszystko (nagrywara jako master, a cd – slave) no i bios ladnie wykrywa, a windoza tez tylko ze od razu jest blad "19" w menedzerze urz. probowalem odinastalowywac sterowniki zmieniac zworki na sprzecie kable, i nic ... .nie chce takze robic reinstalki kompa:) help mee!!!!!!!![/b]
nykaz
Dodano
05.07.2002 22:59:06
Mówicie o CDROMACH?
Ja kiedyś miałem DVD LG–841B.
Nie osiągał on za duźych transferów... ale był bardzo cichy oraz pomimo tego źe w BIOS był wykrywany jako PIO4, to chodził pod kaźdym systemem w UDMA!

Ale pewnie LG się postarał (z DVD) i moźna było taką czynność wykonać....
miszko
Dodano
04.07.2002 11:19:25
masz racje nie da sie go zmusic nawet najnowszw modele. Swoja droga to ciekawe ze LG nie stara sie nic zrobic w tym kierunku.
mrsit
Dodano
04.07.2002 08:59:17
Bedziesz musial sie zapewne jeszcze troche pomeczyc aby zmusic ten naped do wlaczenia dma.Tym bardziej, ze jak podaje producent pracuje on w udma czli to jest jakies 25,5Mb/s a nie udma–2 czyli 33,3Mb/s jak wiekszosc napedow.
Weron
Dodano
03.07.2002 17:41:16
Zgadzam sie calkowicie z Toba Weron. Zaciekawil mnie ten LG 52 mam osobiscie wlasnie taki i plyte abit bx133 i nie udalo mi sie pod xp zmusic go do pracy w udma. Byc moze nowsze wersje tego napedu pracuja w udma. Sprawdze sobie go z ciekawosci pod win98.
A co do wlaczania dma lub nie skoro ruszylismy ten temat: rzeczywiscie bedzie szybciej i mniej obciazony procek ale juz w przypadku nagrywarek wlaczanie udma nie jest polecane ze wzgledu na mozliwe przeklamania.

I prosba: Panowie nie klnijcie nawet skrotowo. Wiekszosc Forum prozpada sie przez to ze uzytkownicy uzywaja wulgaryzmow. Jak wiecie zapewne na wielu forum zagranicznych grozi za to ban.
mrsit
Dodano
03.07.2002 09:03:03
Ciekawy temat poruszyliscie.
Sprawa jest trudna do rozwiazania bo kazdy ma swoje racje i sa one wporzadku.
Ostatnio jak sie wdalem w dyskusje na ten temat to jeszcze do tej pory.Chu.. mnie strzela jak przypomne sobie tego typa z ktorym dyskutowalem taki tepak.
Ale uzywal fachowych okreslen i wszyscy to lykneli co nawijal a mial on racje w pewnej czesci ale nie w calosci.(jeb... kuta...)
A teraz moja wersja:
Napedy lg pracuja w trypie pio–4, tylko jeden a mianowicie model x52 pracuje w udma.
A co do wlaczenia dma dla nepedu to mozna to wlaczyc jak zapewne wiecie w panelu sterowania i nawet jesli naped pracuje w pio,mozna wlaczyc i to wyraznie zwiekszy predkosc napedu.
Teraz najwazniejsze:
Niektore plyty bez problemu przyjma to wymuszenie i nie beda sie buntowac ale niektore nie beda chcialy tak wspolpracowac i wskutek tego nie bedzie mozna wlaczyc dma w systemie(po restarcie bedzie to spowrotem odznaczone).Czasami pomoga nowe drivery do plyty(via badz cos w stylu intel ata driver)a czasami nie.I wtedy mimo najlepszych checi nie wlaczymy tej opcji.Mozna jeszcze sprobowac w rejestrze to ustawic.To na tyle.
Weron
Dodano
02.07.2002 22:24:31
Ja do tej pory spotykalem sie z LG pracujacymi wylacznie w PIO 4. Jesli Twoj pracuje podaj mi z ciekawosci model ?
mrsit
Dodano
02.07.2002 09:08:33
A no to xciekawe dlaczego LG nie bedzie pracowal w DMA??? cos chyba sie pomyliles!!!!!!!!!!
Anonymous
Dodano
01.07.2002 23:34:54
to ze nie widzi danych to nie kwestia trybu (pio czy udma) roznice wytlumaczylk miszko. A LG nie bedzie pracowal w trybie udma
mrsit
Dodano
01.07.2002 09:10:19
DMA – to bezpośredni dostęp do pamięci.
Tzn chodzi o to, źe gdy masz PIO(1,2,3,4) – tłumaczy się to na Programowy I(input)/O(output), to gdy kopiujesz dane np. z CDROMu na dysk HDD to dane które kopiujesz przechodzą przez kontroler, później do procka i znów do kontrolera, który wysyłą je do urządzenia odbierającego. A gdy uźywasz DMA – dane przechodzą z urządzenia wysyłającego przez kontroler do urządzenia odbierającego.

Dlatego gdy masz PIO, odczuwasz spadek mocy... tzn procek jest bardziej zajęty i nie moźe się juź tak szybko "wyrabiać" na przychądzące polecenia (np. uruchamianie w trakcie kopiowania nowego programu).

Tak więc lepiej uźywać DMA (o ile obsługują go urządzenia).

______________
Pozdr.
Miszko
miszko
Dodano
30.06.2002 03:57:58
Tryb PIO4 i DMA to nie to samo. Dma jest szybszy ale nie pamietam w tej chwili o ile. Nie kazdy Cd rom jest kompatybilny z DMA i moze wariowac lub np: zawieszac system.
Anonymous
Dodano
18.04.2002 21:42:37
jacek
Dodano:
18.04.2002 19:02:26
Komentarzy:
20
Strona 1 / 1