Active Directory i Windows 2003 - konfiguracja i administracja

Witam wszystkich serdecznie!  

 

Chciałem rozpocząć ten wątek aby pomóc (między innymi sobie) w rozwiązywaniu problemów dotyczących administracji i konfiguracji domen w usłudze Active Directory dla systemów z rodziny Windows 2003 server, XP i 2000. Temat jest bardzo obszerny wiec zwracam się do forumowiczów o pytania dotyczące konkretnych problemów a nie ogólne w stylu: co to jest Active Directory? Odpowiedzi na takie pytania jest na tym forum już bardzo wiele a mi  zależy  na  prowadzeniu dyskusji na poziomie  administratorów  już  istniejących sieci lub osób będących w trakcie konfiguracji i budowy nowej sieci w firmach i instytucjach.

 

Z góry bardzo dziękuję wszystkim którzy aktywnie będą brali udział w rzeczowej dyskusji i zaoferują swoje doświadczenie i pomoc innym.

 

Pozdrawiam!
 

Odpowiedzi: 2

a ja chetnie bym podyskutowal o migracji z kontrolera domeny NT 4 do AD na win2k3.
voytas
Dodano
26.02.2007 22:00:59
  • OrtonNorth 27.03.2007 15:05:24

    Niestety w tej kwestii nie będę zbyt pomocny. Jedyne co mogę powiedzieć to, że z uwagi na duże różnice pomiędzy domeną NT a 2003, zwłaszcza w dziedzinie zabezpieczeń, zrezygnowaliśmy z migracji. Doszła do tego reorganizacja struktury departamentów wiec nie było sensu robić tego na siłę. Zatem moja wiedza w kwestii migracji jest czysto teoretyczna. Pracowałem jednak z domeną NT przez parę lat i zastanawiałem się przez jakiś czas nad problemem migracji, więc chętnie służę swoją wiedzą.<br>

I po krótkim wstępie pierwsze pytanie a w zasadzie opis problemu i pytanie.

 
 W moim miejscu pracy wdrażamy właśnie sieć opartą o servery Windows 2003 R2 i usługę Active Directory. Od strony hardware wszystko odbywa się w oparciu o intelowskie, dwuprocesorowe, dwurdzeniowe servery Dell z 4GB RAM DDR2 i odpowiednią ilością miejsca na HDD w zależności od pełnionej przez server funkcji. W skład HQ wchodzą dwa kontrolery domeny (prim. i sec.) trzy servery aplikacji i dwa servery plików. Do tego po zapasowym (sec.) kontrolerze domeny w każdym z biur holdingu na Węgrzech, w Polsce, Bułgarii, UK, Irlandii, Nowej Zelandii i Australii. Wszystko spięte w VPN realizowany sprzętowo przez nasze firewalle.

Po takim opisie sieci pytanie może wydać się prozaiczne, aczkolwiek studiując materiały MS i dyskusje na forach nie udało mi się odnaleźć na nie odpowiedzi.

 
Pracownicy jednej z części holdingu funkcjonują jako odrębne drzewo domeny "X". Dla potrzeb obiegu dokumentów utworzyłem dwa odrębne magazyny plików: "A" i "B", gdzie "A" służy do globalnej wymiany dokumentacji pomiędzy wszystkimi biurami holdingu w obrębie drzewa a "B" do takiej wymiany ale jedynie pomiędzy użytkownikami sieci lokalnej wewnątrz biura powiedzmy w Dublinie. Ma to związek ze zmniejszeniem ruchu w sieci w trakcie replikacji magazynów danych (nie wszystkie muszą być dostępne dla wszystkich biur). Magazyny te są widoczne jako mapowane dyski sieciowe i fizycznie są umieszczone na sec. domain controller w każdym z biur oraz file server w HQ.

I teraz pytanie (proszę się nie śmiać): w jaki sposób korzystając z usługi Active Directory umieścić linki (ikonki) do dysków "A" i "B" w nowym "menu start" na komputerach klientów z MS Win XP SP2 tak aby znajdowały się one w pierwszej warstwie menu i nie trzeba było za nimi kopać w głąb? Naj lepiej żeby były w prawej kolumnie w miejscu gdzie są linki do "moje dokumenty" i "mój komputer". O ile nie ma problemów z umieszczeniem linków do aplikacji o tyle z mapowanymi dyskami sprawa nie jest taka prosta i jak dotąd nie udało mi się znaleźć żadnej odpowiedzi na to z pozoru proste pytanie.
 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

OrtonNorth
Dodano
15.01.2007 19:24:49
OrtonNorth
Dodano:
15.01.2007 18:23:46
Komentarzy:
2
Strona 1 / 1