[Access] Baza danych sklepu komputerowego

Witam, muszę napisać do szkoły dowolną bazę danych. Jednak - że w tym temacie nie bardzo się orientuję proszę o pomoc w projekcie, mianowicie, mam oddać w dość realny sposób funkcjonowania (w tym przypadku) sklepu komputerowego, tzn. pracownicy, historia ich zatrudnienia (kto pracował kiedy itp.) towary, zakup ich oraz sprzedaż, oczywiście ważne jest to by klient mógł jednym razem kupić parę różnych towarów. Utknąłem właśnie na tym problemie - sprzedaży danych produktów, utworzyłem tabele: Klient (dane klienta), Koszyk (gdzie mają być listy zakupów - tzn każda lista to produkt + jego ilość, kolejna to kolejny produkt + ilość), lista zakupów (tak jak wcześniej było powiedziane dany produkt + jego ilość), oraz tabela towary gdzie jest spis produktów stan na magazynie itp. Otóż mam taki projekt i niestety nie funkcjonuje tak jakbym chciał (oczywiście pewnie ma wiele nie dociągnięć - jak mówiłem nie orientuję się w tym temacie). [url=http://ifotos.pl/zobacz/projekt_qpeapr.png/][img]http://ifotos.pl/mini/projekt_qpeapr.png[/img][/url]

Odpowiedzi: 3

Z tym koszykiem to możesz zrobić tak, że masz Zamówienie (ID_zamówienia, ID_klienta, DataZamówienia, DataWysłania itd.) i Szczegóły_zamówienia (ID_produktu, cena, ilość ew. zniżka). Oba są oczywiście połączone relacją. W praktyce będziesz miał wiele rekordów w Szczegółach_zamówienia z tą samą wartością ID_zamówienia (jako klucz obcy), ale ID_zamówienia w tabeli Zamówienie już jedno. Reasumując, z tabeli Zamówienie wyciągasz ID_Zamówienia, a następnie z tabeli Szczegóły_zamówienia sumujesz wszystko, co ma pobrany ID_zamówienia.
Ad@$
Dodano
09.12.2010 23:02:25
Chciałbym wiedzieć jak dobrze dodać funkcjonalność kupna/sprzedaży tak by można było łatwo ją zaimplementować w przyszłości w formularzach, a nie trzeba było nie potrzebnie myśleć. Co najbardziej mnie boli to kupno danego produktu - otóż jest zamieszanie z tym koszykiem i listą, chciałbym zrezygnować z listy (o ile to możliwe) tak by można było stworzyć coś w rodzaju koszyka - który jest w wielu sklepach internetowych, po prostu by klient miał możliwość zamówienia różnych towarów w danej ilości przy danym zamówieniu. To by jednocześnie rozwiązało problem dostawców. Zaczynam z bazami danych więc nie mam jeszcze tej "wyobraźni" bazo danowej, mam naleciałości z programowania i wg mnie jest tak że dane pole może przechowywać tylko jedną wartość i z tąd mam problem z tym koszykiem, otóż pole id_towaru było pierwotnie w koszyku, jednak ja to sobie tak wyobraziłem, że skoro id_towaru, to znaczy że tylko jeden towar na raz może się znajdować dla danej transakcji, także dodałem pole listy, z którą mam ten sam problem... Po prostu nie wiem jak zaimplementować w tym projekcie dobrze funkcjonującą sprzedaż produktów, która nie byłaby tylko jakimś schematem, ale miało odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oczywiście - bez przesady, nie robię tej bazy la kogoś za pieniądze.
1010011010
Dodano
04.12.2010 14:39:59
No ale czego oczekujesz po nas? Opisałeś problem i jedyne co Cię boli to, że "nie funkcjonuje tak jakbyś chciał". A jak byś chciał? Zadaj konkretne pytanie = większa szansa na konkretną odpowiedź.
sparky
Dodano
04.12.2010 13:41:20
1010011010
Dodano:
04.12.2010 11:08:29
Komentarzy:
3
Strona 1 / 1