A może by tak ... - Do Zarządu ( i nie tylko )

Tylko krowa nie zmienia zdania – na kanwie tej odkrywczej myśli pozwalam sobie poddać Wam pod rozwagę sprawę rang. Nie tyle chodzi mi o ich powiązanie z „dorobkiem” ilościowym, ile z takim ich wyspecyfikowaniem, które mogłoby dawać rozeznanie „kogo czytać”. Starsi stażem Użytkownicy nie mają problemu – po nickach wiedzą czy warto na tekście oko zawiesić, czy można go sobie odpuścić, a ewentualną własną wypowiedź potraktować „sportowo”. Użytkownicy mniej często bywający na forum lub Ci, którzy są dopiero na dorobku nie mają tego komfortu. Dla Nich więc taka gradacje „Odpowiadaczy” mogłaby być sugestią równoważną doświadczeniu tych „starych wyjadaczy” . Ci drudzy sobie poradzą, a Ci pierwsi od ręki mogliby wiedzieć, że ranga w stylu „kawał marudnego chama” oznacza, iż niewiele z postów tej osoby wyniknąć merytorycznie może, w odróżnieniu od postów Użytkownika awansowanego na „fachowca od…”. Zdaję sobie sprawę z „robotności” takiego rozwiązania, ale ileż to razy czytałem tu i tam o tym, iż „wszystko dla Was Kochani Czytelnicy/Forumowicze”. Oczywiście jest inna możliwość - oceny typu pomógł uwidaczniane pod awatarem, ale ani wiem czy to możliwe, ani nie mam specjalnego przekonania do obiektywizmu takich pochwał. Wspominam o tej opcji z obowiązku, by o jednostronność podejrzanym nie być. Oczywiście zawsze można napisać, że to wszystkiego nie da się uwzględnić w opisie Usera, że i tak mało kto na takie „udogodnienia” patrzy itp. Oczywiście, że i tak jest. Jeżeli jednak choćby paru procentom Użytkowników mogło to pomóc w rozpoznaniu między swoimi, a wrogami to gra warta być może świeczki. Stąd tekst ten publikuję jako przyczynek pod rozwagę, a może i zaczyn jakiejś szerszej dyskusji na temat „usprawnień” na forum.

Odpowiedzi: 20

Może i tak, Żółty, ale na pewno nie na cxp ( dowoów se sam poszukaj w archiwum ). Poza tym jest jeszcze jedna taka sprawa - tym razem całkowicie poważna - ranga inna niż standard jest grzebaniem w profilu usera, a to - nawet przy założeniu, że jaki "Admin moze wszystko" nie jest, bez zgody potencjalnej ofiary grzebania, specjalnie - będę eufemizmem sypał - eleganckie. Rekapitulując - wola ludu nie jest jedynym wyznacznikiem roli użytkownika.
Rebe
Dodano
19.11.2007 12:06:25
Rebe a to nie działa tak "lud chce więc zdanie wybrańca nie ma żadnego znaczenia" ?? :mryellow:
Żółty
Dodano
19.11.2007 11:22:04
Endrju, Serdeńko Ty Moje - mnie w to nie mieszaj, proszę ( nie mam aspiracji w tym zakresie ). Nie o tym jednak - Twoja lista ma jedna, ale zasadnicża wadę - znajdują isę na niej funkcyjni, a ich należy pominąc*, bo z racji tego czym isę zajmują ( chodzi nie tylko o forum, ale i inne obowiązki portalowe), ich "strona merytoryczna" dyskusji nie podlega. * Chyba, że istnieje możliwość oznaczeń funkcji kolorami - w taski wypadku sżłoby pogodzić funkcję - barwa czcionki z utylitarną - opis rangi.
Rebe
Dodano
19.11.2007 09:36:21
  • Endrju 20.11.2007 09:41:54

    [quote=Rebe]Endrju, Serdeńko Ty Moje - mnie w to nie mieszaj, proszę ( nie mam aspiracji w tym zakresie )... [/quote] Liczyłem się z odmową niektórych nominatów [może z Twoją mniej], ale przecież zawsze można zrezygnować z tego zaszczytnego wyróżnienia nie podając powodów i nikt mam nadzieję nie obrazi się. Z drugiej strony co by Ci to szkodziło? I tak wykonujesz nieocenioną pracę na forum. Z drugiej strony jeśli każdy tak do tego podejdzie szybko temat trzeba będzie uznać za niebyły zwłaszcza w kontekście tego co poniżej napisane. [quote=Rebe]...Twoja lista ma jedna, ale zasadnicża wadę - znajdują isę na niej funkcyjni, ...[/quote] Tak się niefortunnie składa, że ta lista ekspertów w znacznym stopniu pokrywa się listą funkcyjnych. Nie chcąc zgłaszać na siłę kandydatur osób niezbyt się do tego nadających z uwagi na ich niedostatki wiedzy merytorycznej siłą rzeczy zostałem ograniczony do tych co się na tym forum udzielają lub udzielali na tyle skutecznie i intensywnie, że zapadli mi w pamięć. Mam jeszcze na uwadze jednego kandydata i nie jest on funkcyjny o ile mi wiadomo, ale z racji tego, że ostatnio nie udziela się zbyt często na forum zapomniałem jego nicka. Z tego co mi się kołacze po głowie jest on z Suwałk.

Skoro Admin tak to widzi podaję swoją listę, którą pozwolę sobie rozszerzać sukcesywnie, bo tak z marszu na pewno nie wymienię wszystkich, którzy w moim pojęciu są niezwykle pomocni i służą wiedzą innym: 1. Rebe 2. Żółty 3. Bobi 4. Seeker 5. Anathema 6. Spiderko [zaszył się był w Albionie, ale od czasu do czasu rzuci czymś interesującym w dziedzinie sprzętu zwłaszcza]. 7. Trebor i ohcyR [rzadko widywani ostatnio, ale udzielają się w MS Office z użyciem VBS co jest rzadką specjalnością na tut. forum] 8. ElNino [pod rozwagę, bo go widzę okazjonalnie] 9. Gusioo alias ...[co tam się ukonstytuuje w materii nicka], bo widzę, że wrócił na "łono" i chyba wykazuje ochotę do działania 10. Ad@$ [też pod rozwagę selekcjonera, gdyż jest ostatnio rzadkim ptakiem w tej okolicy]
Endrju
Dodano
19.11.2007 09:21:22
  • gusioo 23.11.2007 18:13:44

    [quote=Endrju]9. Gusioo alias ...[co tam się ukonstytuuje w materii nicka], bo widzę, że wrócił na "łono" i chyba wykazuje ochotę do działania[/quote] A co ja, za przeproszeniem, rząd co by się konstytuować? Na łono to może i wrócił, bo w końcu ktoś wykazał chęć negocjacji w sprawie zagubionych postów, ale to pozostanie między mną, a tym drugim ancymonkiem.

  • Endrju 27.11.2007 08:40:13

    [quote=gusioo] ...A co ja, za przeproszeniem, rząd co by się konstytuować?...[/quote] To w takim razie nierząd??? Gusioo to nie o takie"łono" mi chodziło :mryellow:

Od tyłu - to nie pokora, a zwyczajne kurzenie na tego typu ozdobniki(?), które do niczego nie służą i nic nie wnoszą. Gdyby nie ta niechęć to - dziękuję za informację o braku mozliwości - bym się pewnie nawet zdecydowął na rangę "Bez rangi", ale to taka sama pierdóła jak te, które sie tu - to nie wytyk do cxp, a jedynie przypomnienie, że na tym forum jesteśmy - w ilości sztuk dwóch, mowa o "zwykłych" mnożą. A co mnie, że ostatnimi czasy nie jesteś do końca? - Toż to nie forum z poradami od seksuologów, czy innych takich. Ad rem - znaczy ku spychologii zmierzając - zleć sprawę innym i akceptuj/odrzucaj - jest Was paru(nastu), którzy na swą - przysram - elitarność powinni jakoś zasużyć do pracy koncepcyjnej się przykładając. ( francuzi coś na ten temat gadać zwykli w stylu, że manie nobla powoduje oblizywanie - czy jakoś tak ). PS. Tyko, gdyby doszło już do takiej hierarchizacji, to warto by ja było - w formie listy "imiennej" - gdzieś dołożyc, by początkujący Użytkownicy mogli się połapać co takie miano oznacza ( Taki FAQ o "pomocnych dłoniach" ).
Rebe
Dodano
18.11.2007 13:37:48
Ja mogę sie zajmować powoływaniem moderatorów, ale wydaje mi się, że obowiązek wyboru spośród siebie "co lepszych kąsków" leży po stronie samych użytkowników. Oczywiście mogę mieć swoich faworytów. Poza tym ostatnimi czasy nie jestem do końca na bieżąco w temacie i nie do końca wiem kto ostatnimi czasy pomocą służy. Jeżeli ktoś nie chce na forum ogólnym kogoś docenić to proszę o maila/priva. Niestety, ale nie mogę Ci jakiejkolwiek rangi zdjąć, mogę ją ew, zmienić. Mechanizm pozwala na wyłączenie ich w ogóle, ale opcji dezaktywacji dla jednego usera nie przewidziano. Poza tym skąd tyle pokory u Ciebie? (zakładam, że fałszywa nie jest) :mryellow:
Bobi
Dodano
18.11.2007 12:51:44
No paczta, kruca, czyste żywe "weźmiemy się i zrobicie". A ruszta dupciami same - to Wy jestescie od "polityki portalu", a my mamy wyłacznie mieć z tego radośc, przyjemność i inne takie pierdóły. Tak zaś na poważniej już trochę - macie nie tylko własne rozeznanie ( przeca nie napisże "rozum", bo jeszcze bt się niektórzy obrazili ), ale - zapewne cały czas - grono "Przyjaciół Królika". Co więc stoi na przeszkdozie byście z tych atrybutów i możliwości skorzystali? PS. Tak przy okazji prywatę załatwię - może jednak ktoś by się zlitował i wyrezał u mnie rangę w ogóle? - To nie jest sprzecznosć ze zdaniem pierwszym otwierającego postu. Tam wypowiadałem się "dla innych", a w stosunku do własnego "wizerunku" zdania nie zmieniłem ( widać jednak krowam ).
Rebe
Dodano
18.11.2007 12:26:46
Dobrze, więc czekam na Wasze nominację, a zgłoszonych osobników postaramy się z gronie zarządzającym delikatnie zlustrować.
Bobi
Dodano
18.11.2007 12:10:07
Zdaje mi się, że grzebanie teraz w tych starych postach to by się trochę z celem mijało. Chodziło mi bardziej o bardziej aktualne kwestie, które powtarzają się ostatnimi czasy częściej niż okazjonalnie.
Bobi
Dodano
16.11.2007 18:17:31
  • Endrju 16.11.2007 21:59:41

    [quote=Bobi]Zdaje mi się, że grzebanie teraz w tych starych postach to by się trochę z celem mijało. Chodziło mi bardziej o bardziej aktualne kwestie, które powtarzają się ostatnimi czasy częściej niż okazjonalnie.[/quote] trochę się rozpędziłem z tymi archiwaliami, myślę że Twoja sugestia jest sensowna

Pewnie by się dało, ale to raczej nie wchodzi w grę z kilku powodów. Na pewno napisanie czegoś takiego trwało by trochę czasu, a dwa, że wcale nie ma gwarancji, że wszystko by się pokryło 1:1. Nie zapominajmy o tym, że mieliśmy jeszcze po drodze jedną przeprowadzkę. Podeślij mi gusioo taką listę, a ja postaram się tym zająć.
Bobi
Dodano
15.11.2007 18:27:22
  • gusioo 15.11.2007 21:02:11

    [quote=Bobi]Podeślij mi gusioo taką listę, a ja postaram się tym zająć.[/quote] Może to trochę potrwać, ale dam głos ;) W końcu ktoś kompetentny :D

A nie da się ze starej bazy phpBB wziąć postów i odgrzebać je jakim automatem w tej ??
Żółty
Dodano
15.11.2007 17:48:22
Więc tam. Jesteś w stanie gusioo zidentyfikować swoje posty? Bo tak się składa, że nie tylko kawałek Twojej twórczości przeszedł w dorobek Anonima, ale też inne posty spotkał taki los. Tak więc ew. jedno zapytanie do bazy i przypisanie tych postów Tobie sprawy nie załatwi, trzeba to będzie ewentualnie zrobić ręcznie. Endrju, Ad1. To już jest sprawa moderatorów. Nie widzę sensu kastrowania starych tematów z takich postów, a najnowsze wątki z tego co zaobserwowałem nie zawierają jakiejś przytłaczającej ilości śmieci. Ad2. Zadanie usprawnienia wyszukiwarki zostało już jakiś czas temu zlecone, czeka na realizację. Co do FAQ, to sprawa wygląda tak, że brakuje mi czasu i samozaparcia aby w miarę regularnie ten temat aktualizować. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany dodawaniem tam swoich solucji to z otwartymi rękami taką chęć pomocy bym przyjął.
Bobi
Dodano
15.11.2007 17:08:09
  • gusioo 15.11.2007 17:30:30

    [quote=Bobi]Więc tam. Jesteś w stanie gusioo zidentyfikować swoje posty? Bo tak się składa, że nie tylko kawałek Twojej twórczości przeszedł w dorobek Anonima, ale też inne posty spotkał taki los. Tak więc ew. jedno zapytanie do bazy i przypisanie tych postów Tobie sprawy nie załatwi, trzeba to będzie ewentualnie zrobić ręcznie.[/quote] Pewnie bym i rozpoznał - w wolnej chwili podeślę Ci na PW porcję postów, które rozpoznam, a co Wy (w sensie administracja) z tym zrobicie to już Wasza sprawa ;)

Wszystko to ładnie pięknie , co Endrju napisałeś, ale moim skromnym zdaniem problem ze znajdowaniem odpowiedzi głównie tkwi w wyszukiwarce foru. W PHPBB coby o niej nie mówić, działa ona o wiele skuteczniej , przejrzyściej niż na forach w innych programach napisanych. Osobiści łatwiej mnie jest poszukać czegoś na Jamie niż na Centrum , ale może to tylko moje subiektywne odczucie. Ps. Gusioo, bierz Asparanoiksa - zawsze będziesz mógł się z nieobliczalności jakoś wyłgać. :lol:
Seeker
Dodano
14.11.2007 18:59:49
  • Endrju 16.11.2007 10:09:19

    [b]Do Seekera:[/b] [quote=Seeker]...ale moim skromnym zdaniem problem ze znajdowaniem odpowiedzi głównie tkwi w wyszukiwarce foru. W PHPBB coby o niej nie mówić, działa ona o wiele skuteczniej , przejrzyściej niż na forach w innych programach napisanych. Osobiście łatwiej mnie jest poszukać czegoś na Jamie niż na Centrum , ale może to tylko moje subiektywne odczucie. [/quote] mam podobne odczucia w tej kwestii [b]Do Bobiego:[/b] [quote=Bobi] Jeżeli ktoś byłby zainteresowany dodawaniem tam swoich solucji to z otwartymi rękami taką chęć pomocy bym przyjął.[/quote] Mógłbym spróbować w miarę wolnego czasu, jednakże trzeba pomyśleć jak to zorganizować. Liczyłbym ewentualnie na drobną pomoc ze strony tych najbardziej zaawansowanych [wiadomo o kogo chodzi :mryellow:] coby gdzieś tam w postach bieżących zarówno własnych jak też innych userów dopisywali np. tekst FAQ-XP lub FAQ-Vista na końcu wtedy łatwo byłoby zlokalizować taki topic z wartościową solucją. Ponadto przydałby sie jakiś nadzór moderatorski nad moimi działaniami. Nie wiem też co z postami archiwalnymi. Jest tego tyle, że przejrzenie postów wyżej cytowanych osób plus chociażby tylko Rebego, Żółtego, ELNino pod kątem oznaczenia FAQ- jest iście benedyktyńską pracą i tu też pomoc autorów solucji byłaby mile widziana. Ale to wszystko do ustalenia i obgadania.

Pozwolę sobie przyłączyć się do dyskusji Luminarzy tego forum i zgłosić propozycje usprawnień mających na celu bardziej przejrzyste korzystanie z zasobów. Propozycję Rebego jak najbardziej oczywiście popieram. Kandydatur na razie nie wystawiam, choć mam swoje typy [i to bynajmniej nie spod ciemnej gwiazdy] :mryellow: które w odpowiedniej chwili zgłoszę nawet z usasdnieniem jeśli takie będzie wymagane. Ale do rzeczy: 1. Sprawa dot. ilości informacji na forum, a konkretnie jej uszczuplenia poprzez "wycięcie" zbędnych postów w topicach nic nie wnoszących w temacie. Wiem na pewno iż jest to technicznie wykonalne, ponieważ posiadając rangę Moderatora na jednym z forów i przypisane do tego odpowiednie uprawnienia takowe operacje wykonywałem. Co by to dało? Według mnie znaczną redukcję ilości czasu potrzebnego szukającemu na znalezienie właściwej odpowiedzi zwłaszcza w sytuacjach gdy na zapytanie szukajki zostanie wyrzucone wiele postów. 2. Usprawnienie wyszukiwania informacji nowicjuszom [i nie tylko], którzy niejednokrotnie nie potrafią utrafić ze słowem kluczowym, w następstwie czego produkują kolejne zapytania mnożąc w danym temacie posty. Na czym miałoby to polegać? Albo poprzez rozbudowanie sukcesywne FAQ, choć to "sukcesywne" zawsze najbardziej odnosi się do systemu najnowszego [z pozostałymi bywa gorzej] lub zrobienie wyciągu z eksperckich postów, zgromadzenie ich w pliku o akceptowalnym ogólnie formacie [doc, rtf, pdf] i stworzenie swego rodzaju poradnika jako alternatywę dla niekomercyjnych i komercyjnych ebooków odnośnie zawartości merytorycznej [taki(e) Windows(y) i inne systemy też - w ujęciu czysto praktycznym i wysoce utylitarnym bez zbędnych treści]. I to tyle na razie w kwestii postulatów, pozdrawiam serdecznie kolegów forumowiczów i Zarząd, Endrju.
Endrju
Dodano
14.11.2007 11:17:32
Zawsze jakoś idefiks mnie pociągał, choć nie wiem dlaczego ;)
gusioo
Dodano
13.11.2007 20:12:21
Ale, że coś jak [b]Übermensch[/b] by pasowało? Bo ja, szczerze pisząc, nie mam pojęcia co by takie "Gallowe" było. Anonim już jest na forum.
gusioo
Dodano
13.11.2007 17:02:33
  • Seeker 13.11.2007 20:09:12

    [quote=gusioo] Bo ja, szczerze pisząc, nie mam pojęcia co by takie "Gallowe" było. [/quote] Wybierz sobie :mryellow: -Obeliks -Panoramiks -Idefiks -Asparanoiks . -Kakofoniks -Długowieczniks -Tenautomatiks -Ahigieniks -Dobromina -Jelołsabmarina

Zastanowię się czy te przeprosiny przyjmę - to raz. Dwa zaś - może zgłoś się od razu z propozycją takiej "Gallowej" rangi dla Siebie - byłbyś jedną z bardziej znanych osobistości w całej wolnej sieci.
Rebe
Dodano
13.11.2007 16:59:54
A czy są szanse żeby, tak przy okazji rang, przypisać posty Anonima do mnie? Sorry Rebe, że Ci się wtrancam ;)
gusioo
Dodano
13.11.2007 16:10:08
1. A zróbta se burze mózgów i wybierta jaką wstepną listę na poczatek zostawiając ją otwartą dla "kandydatów z ulicy" - może ocś się komuś urodzi. 2. Własnie dlatego i ja mam mieszane uczucia z tym "pomógł". PS. Zamiast wazeliny wystarczy "bo tak uważam" - to bedzie argument nie do przebicia.
Rebe
Dodano
13.11.2007 11:26:14
Propozycja godna uwagi. Zawsze byłem za tym, żeby tych bardziej rozeznanych w temacie (czy to na forum czy gdziekolwiek indziej) w jakiś sposób wyróżnić z tłumu. Pozostaje jednak pytanie, kto "tych" właśnie miałby nominować? Ja się nie czuję na siłach, ale możemy się umówić w ten sposób, że będziemy przedstawiać swoje kandydatury ociekające wręcz wazeliną ;D Co do tzw "Pomógł". W większości przypadków to nie zdaje egzaminu. Pozostaje zbyt wiele miejsca na nadużycia.
Bobi
Dodano
13.11.2007 11:07:03
Rebe
Dodano:
13.11.2007 10:54:19
Komentarzy:
20
Strona 3 / 3