Czarny ekran w trakcie instalacji XP na dysku SATA

Witam! Kupiłem duży dysk SATA (320 GB) i chcę całkowicie zrezygnować z mojego starego dysku 80 GB (ATA). Wiem o tym, że w czasie instalacji Windows XP na dysk SATA wymagane jest podanie sterowników (słynne F6). Ten etap przeszedłem bez problemów. W czasie instalacji komputer zaczytuje podstawowe dane, potem doczytuje sterowniki do SATA. Następnie podaję partycję, potem ją formatuję, potem coś jeszcze się dzieje (już nie pamiętam, ale całość idzie całkowicie standardowo i bez problemów) i nagle ekran robi się czarny na około 4 minuty i NIC (CAŁKOWICIE NIC) się nie dzieje. Za pierwszym razem (po około jednej minucie) zresetowałem komputer bo pomyślałem sobie "że system się zawiesił" :)) Za drugim razem odczekałem ten czas - poszedłem robić kolacje... Gdy wróciłem czarnego ekranu już nie było i instalacja poszła dalej, ale jakoś tak "dziwnie wolno". (instalowałem Windows XP wiele razy i umiem to robić i wiem jak powinno to wyglądać). W końcu system się zainstalował. Pierwszy start i .... kicha. System wstaje dosłownie pół godziny!!!! Potem nie wiem czy działa normalnie bo nie miałem cierpliwości czekać. Zapuściłem instalację powtórnie, pilnie wszystkiego pilnując i próbując znaleźć co się dzieje - stąd wiem ile czasu jest "czarny ekran" w czasie trwania instalacji. Obecnie zainstalowałem system na 80 GB na ATA, dysk 320 GB SATA jest jako "ten drugi" i wszystko działa idealnie. Dysk SATA nie jest uszkodzony (to tak dodatkowo podaję, gdyby ktoś uważał, że instalacja źle się wykonuje z powodu uszkodzonego dysku). Ale to nie jest rozwiązanie - nie chcę mieć dwóch dysków - za bardzo szumią, za bardzo się grzeją. Chcę mieć tylko jeden dysk i cichy komputer. Płyta główna Gigabyte 8SQ800 Ultra dysk 80 GB ATA dysk 320 GB SATA oryginalna płyta instalacyjna XP Home Edition SP1 Pozdrawiam Leszek

Odpowiedzi: 6

Sukces!!!! Płyta z instalką Windows XP SP2 rozwiązała mój problem "czarnego ekranu" Teraz opiszę jak to robiłem 1. Mam oryginalną płytę instalacyjną Windows XP Home Edition SP1 2. Ściągnąłem z adresu : http://www.softmania.pl/program-644-microsoft_windows_xp_service_pack_2_sp2.html#m instalkę poprawki SP2 w języku polskim - ten plik nazywa się: WindowsXP-KB835935-SP2-PLK.exe Zapewne tę instalkę można ściągnąć również ze strony Microsoftu, ale Google wyrzuciły mi ten adres, więc bez szukania szybko i bez problemów pobrałem ją z serwera Softmanii Uwaga - w sieci można znaleźć opisy i linki gdzie podany jest adres, skąd można ściągnąć instalkę dla języka angielskiego (plik WindowsXP-KB835935-SP2-ENU.exe) - nie pobierać tego pliku!!!!! Np tutaj: http://download.microsoft.com/download/1/6/5/165b076b-aaa9-443d-84f0-73cf11fdcdf8/WindowsXP-KB835935-SP2-ENU.exe 3. Do połączenia oryginalnej płyty i poprawki potrzebny jest specjalny program. Ja używałem program AutoStreamer - pobrałem go z adresu: http://www.softpedia.com/progDownload/Autostreamer-Download-13918.html tu jest opis jak to zrobić: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=111531 Ale u mnie to NIE DZIAŁAŁO!!!! Po prostu plik iso nie powstawał i już!!! Powstawał tylko jakiś link do pliku iso (w katalogu C:\Documents and Settings\.....), ale sam główny plik się w ogóle nie tworzył!!! Na szczęście program ma opcję "profesional" gdzie dane plików instalacyjnych windowsa pobierane są z płyty CD. I ta opcja działa idealnie - w ciągu kilkunastu minut tworzy się plik z obrazem płyty w wersji SP2. Obsługa programu jest tak prosta, że nie ma sensu jej tu omawiać. Ktoś kto szuka rozwiazania problemu "czarnego ekranu" z takim programem da sobie radę bez problemu. 4. Ostatnim etapem jest nagranie pliku iso na płytę CD. Ja używam od zawsze programu DeepBerner do nagrywania "wszystkiego". Ten program ma również opcję nagrywania płyt z obrazu iso. Niestety, okazało się, że płyta nagrana tym programem po prostu NIE DZIAŁA - zupełnie!!!! Poszukałem innego programu. Fajnym programem jest ISORecorder - pobrałem go stąd: http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm (uwaga - pobrać wersję dla windowsa jakiego się aktualnie używa: SP1 lub SP2!!!!) Ten program po instalacji dodaje do menu pod prawoklikiem punkt "Copy image to CD" - oczywiście tylko gdy najedziemy kursorem na plik typu iso. Tym programem płyta nagrała się prawidłowo. 5. Nie jest prawdą, że instalka Windowsa XP SP2 nie potrzebuje przy instalacji na dysk SATA podawania driverów SATA. Potrzebuje - tak przynajmniej jest z moją płytą Gigabyte 8SQ800 Ultra. Trzeba ściągnąć na dyskietkę instalki ze strony: http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_List.aspx (podaje się nazwę płyty np 8sq800 ultra,naciska Send, po chwili nacisnąć na link poniżej gdzie jest przejście do strony ze wszystkimi dodatkowymi sterownikami. Pobrać drivery do SATA - pobrać WŁAŚCIWE DRIVERY!!!!! są do zwykłego XP, i do 64 bits). Nagrać drivery na dyskietkę i ją jakoś zabezpieczyć - przyda się za chwilę i w przyszłości. (te drivery to jest specjalny program o nazwie: motherboard_driver_sata_silicon_3x12_bootdisk.exe - program trzeba zapisać na twardym dysku, uruchomić, włożyć pustą dyskietkę i nacisnąć "enter" - odpowiednie pliki same wrzucą się na dyskietkę w takiej postaci by pasowało to przy instalacji systemu z płyty) 6. Instalacja nie odbiega od typowej - trzeba tylko w kilka sekund po starcie instalacji nacisnąć klawisz F6 (będzie o tym info na dole ekranu). A gdy przyjdzie pora włożyć dyskietkę - po zaczytaniu sterowników nie wyjmować dyskietki - sterowniki będą pobierane jeszcze raz z dyskietki kilka minut później. I wszystko...... Dziękuję za pomoc dla tych, którzy się odezwali. A tym co to będą czytać życzę powodzenia! Leszek
staw
Dodano
27.09.2007 11:54:05
Dzięki - już ściągam SP2, może uda mi się z tym dziś uwinąć - napiszę, bo innym też się to przyda.
staw
Dodano
25.09.2007 14:26:15
Nie rób flooda - edycja postów działa. Wpisz sobie autostreamer w szukajke forumowa i poczytaj.
Żółty
Dodano
25.09.2007 14:16:06
Znalazłem podobny problem tutaj http://community.tomshardware.pl/comments.php?DiscussionID=236887 tam autor postu pisze tak: "Cóż Teraz chcąc pozostać legalnym wchodzi w grę dołączenie SP2 do instalatora WXP SP1 z mojej płyty." wygląda na to że to dobry pomysł, ale jak to zrobić - mam legalną płytę instalacyjną XP Home Edition SP1, mam zainstalowany dodatek SP2, ale jak to połączyć ???? Leszek
staw
Dodano
25.09.2007 13:51:51
Zworka - powinna być 9 właśnie od wymuszania trybu zgodnośic ). Idealna praca - a bo ja iwem, ani on systemowy, ani nie przytoczyłes wyników transferowych. Poza tym zostaje jeszcze sprawa ustawienia przy tej nieudanej instalacji - mogło być tak, że jednak ten dysk był systemowy, ale nie rozruchowy i jakieś kłopoty z tym zwiazane mogły powstać ( nie podałeś czy był sam czy oba były wpięte , jak BIOS ustawiony oraz czy czasem nie był RAID dla SATA włączony ). To wszystko oczywiście tylko gdybanie, bo to i tak pewnie wyjdzie, że Prawa Murphy'ego sie objawiły.
Rebe
Dodano
25.09.2007 12:09:26
  • staw 25.09.2007 12:28:03

    [quote=Rebe]Zworka - powinna być 9 właśnie od wymuszania trybu zgodnośic ). Idealna praca - a bo ja iwem, ani on systemowy, ani nie przytoczyłes wyników transferowych. Poza tym zostaje jeszcze sprawa ustawienia przy tej nieudanej instalacji - mogło być tak, że jednak ten dysk był systemowy, ale nie rozruchowy i jakieś kłopoty z tym zwiazane mogły powstać ( nie podałeś czy był sam czy oba były wpięte , jak BIOS ustawiony oraz czy czasem nie był RAID dla SATA włączony ). To wszystko oczywiście tylko gdybanie, bo to i tak pewnie wyjdzie, że Prawa Murphy'ego sie objawiły.[/quote] jest zworka - takie malutkie białe "coś" - aby to wyjąć to trzeba by jakąś super pincetę mieć!!! więc tego nie ruszam bo wg Ciebie ma ona być - ok, niech będzie. >ani nie przytoczyłes wyników transferowych no masz rację, po prostu "na nos" czuję że pracuje dobrze i nie muli. >nie podałeś czy był sam czy oba były wpięte w czasie instalacji oczywiście ATA był wypięty!!!! Inaczej Windows od razu by chciał się instalować na ATA :)))) >nie był RAID dla SATA włączony hehe - absolutnie nie!!!! nie mam RAIDa i nie chce mieć - wolę kopię na dysku USB raz na tydzień. Leszek

A czasem ten dysk nie jest SATA II - może wystarczy tryb zgodności z SATA I wymusić zworką ? - Specyfikacja płyty podaje SATA, a nie SATA II.
Rebe
Dodano
25.09.2007 11:39:18
  • staw 25.09.2007 11:48:01

    [quote=Rebe]A czasem ten dysk nie jest SATA II - może wystarczy tryb zgodności z SATA I wymusić zworką ? - Specyfikacja płyty podaje SATA, a nie SATA II.[/quote] O rety !!?? Nie wiem czy jest SATA II - jak to sprawdzić ???? Czarna magia!!! Tam są jakieś zworki ?? - o kurde, znów czegoś nie wiem :( Aha - jeszcze coś.... Przecież ten dysk SATA teraz pracuje idealnie, więc chyba wszystko jest OK, i nie ważne (chyba???) czy on jest SATA czy SATA II - to tylko oczywiście takie moje myślenie "małego jasia" :)) Leszek SPRAWDZIŁEM to jest dysk: SAMSUNG 500GB 7200 OBR.16MB SATA II

staw
Dodano:
25.09.2007 11:24:46
Komentarzy:
6
Strona 1 / 1